Laboratory evaluation of the geotechnical characteristics of two waste materials: Stone powder blends with brick dust
İki atık malzemenin geoteknik özelliklerinin laboratuvar değerlendirmesi: Tuğla tozu ile karıştırılmış taş tozu
- Tez No: 683007
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FIRAT ÇABALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Hızla artan kentleşme ve sanayileşme, artan insan nüfusuyla oluşan talebin bir sonucudur ve bu da büyük miktarda atık malzemeye yol açar. Dünya genelinde günden güne büyüyen bu atık akışı düzenli depolama alanlarına yönlendirilmektedir. Atık malzemelerin geri dönüşümü, sınırlı doğal kaynaklar, zararlı sera gazı emisyonlarının artışı ve depolama ve bertaraf maliyetlerinin yükselmesi gibi nedenlerden dolayı dünya çapında önemli bir konu haline gelmiştir. Buna dayanarak, iki önemli atık malzemenin, taş tozu ve tuğla tozunun geoteknik özellikleri araştırıldı. Bu çalışmada, atık taş tozuna %5, %10, %20, %30, %40 ve %50 (toplam kuru karışım ağırlığına göre) tuğla tozu ilave edilerek elde edilen karışımların geoteknik özellikleri incelenmiştir. Tuğla tozu ilavesinin özellikle sıkışma indeksi (cc) ve şişme indeksi (cs) üzerinde önemli ölçüde azaltıcı etkiye sahiptir. Kaliforniya taşıma oranı testlerinde kullanılan tuğlanın parçacık boyutunun deney sonuçları üzerinde kritik bir rol oynadığı gözlenmiştir. Direkt kesme testi sonuçları, kohezyonun kesme mukavemetini arttıran ana parametre olduğunu göstermiştir. Özgül Ağırlık %50 BD ilavesiyle azalmıştır. Genel olarak, tuğla tozu ilavesi ile maksimum kuru yoğunluk düşerken, optimum nem içeriği artmıştır. % 5 BD ilaveli SP en yüksek UCS değerine sahipken, % 30 BD ilaveli SP en düşük değere sahiptir. Atık malzeme kullanımı, geleneksel doğal agregaya kıyasla temel katmanı yapım maliyetini önemli ölçüde azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
Rapidly increasing urbanization and industrialization are results of the demand generated by the growing human population, and hence leads to a large amount of waste materials. Recycling of waste materials have become an important issue worldwide, due to reasons such as limited natural resources, increasing harmful greenhouse gas emissions, increasing landfill and disposal costs. Based on this, the geotechnical characteristics of the two major waste materials, stone powder (SP) and brick dust (BD), were investigated. In this study, geotechnical properties of mixtures obtained by adding 5%, 10%, 20%, 30%, 40% and 50% (by total dry weight of mixture) brick dust to waste stone powder were examined. This study was conducted with a comprehensive test program. The addition of brick dust has a dramatically reducing effect on compression index (cc) and swelling index (cs). It was observed that the particle size of the brick used in the California Bearing Ratio (CBR) tests have a critical role on the experiment results. The results of the direct shear test showed that cohesion is the main parameter that increases the shear strength. In general, the maximum dry density decreased with the addition of brick dust, while the optimum moisture content increased. SP blend with addition of 5% BD had the highest unconfined compressive strength value while SP blend with addition of 30% BD had the lowest value. Lastly, the use of waste materials has significantly reduced the cost of base course construction compared to traditional natural aggregate.