Futbol antrenörlerinin liderlik özelliklerinin ölçülmesi
Measuring the leadership qualities of football coaches
- Tez No: 683085
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL ALTINOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, futbol antrenörlerinin liderlik özelliklerinin ölçülmesidir. Araştırmanın örneklemini Türkiye'deki çeşitli spor kulüplerinde çalışan 648 futbol antrenörü oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan bireyler tesadüfi yöntem ile seçilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Bass ve Avolio (1997) tarafından geliştirilen, Cemaloğlu (2007) tarafından Türkçeye uyarlanan“Çok Faktörlü Liderlik Ölçeği [Multifactor Leadership Questionnaire 5-X Short, (MLQ)]”ve demografik özellikleri sorgulayan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS 21 IBM istatistik paket program kullanılmıştır. Verilerin hesaplanması için her alt boyutun toplam puanı alınmıştır. Tüm karşılaştırmalı istatistikler bu puanlar üzerinden yapılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediği Shapiro-Wilk testi ile analiz edilmiştir. Dönüşümcü liderlik alt boyutu toplam puanı, işlemci liderlik alt boyutu toplam puanı, liderlik davranış sonuçları alt boyutu toplam puanı ve çok faktörlü liderlik ölçeği toplam puanının normal dağılım değerleri taşımadığı anlaşılmıştır. (p0.05). Diğer yandan yaş, medeni durum, eğitim durumu ve meslek kıdemi değişkenlerine göre anlamlı olarak değiştiği belirlenmiştir. Sonuç olarak bu araştırma futbol antrenörlerinin bazı demografik özellikleri ile liderlik özellikleri arasında pozitif bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to measure the leadership characteristics of football coaches. The sample of the research consists of a total of 648 football coaches working in various sports clubs in Turkey, 7 of which are women and 641 men. The individuals participating in the study were chosen by random method. As a data collection tool in research; The Multifactor Leadership Questionnaire 5-X Short (MLQ) developed by Bass and Avolio (1997) and adapted to Turkish by Cemaloğlu (2007) and the“Personal Information Form”questioning demographic characteristics were used. SPSS 21 IBM statistical package program was used to evaluate the obtained data. The total score of each sub-dimension was taken to calculate the data. All comparative statistics are based on these scores. Whether the data showed normal distribution was analyzed by Shapiro-Wilk test. It was understood that Transformational leadership sub-dimension total score, Transactional leadership sub-dimension total score, leadership behavior results sub-dimension total score and total score of the multi-factor leadership scale did not have normal distribution values. (p 0.05). On the other hand, it was determined that it significantly changed according to the variables of age, marital status, education level and professional seniority. As a result, this research revealed that there is a positive relationship between some demographic characteristics of football coaches and their leadership characteristics.