Ofis çalışanlarında yeme davranışı ve fiziksel aktivite düzeylerinin depresyon ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of eating behavior and physical activity levels and depression in office employees
  1. Tez No: 805239
  2. Yazar: MELTEM ÜNAL ALP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN SEYLAM KÜŞÜMLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde yeme davranışları, beslenme ve fiziksel aktivite psikiyatrik ve psikolojik hastalıklarda önemli bir role sahiptir. Bu çalışma, ofis çalışanlarının yeme davranışlarını ve fiziksel aktivite durumlarının depresyon ile ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma kesitsel tipte bir anket çalışmasıdır. İstanbul ilinde bulunan Okuyan Gümrük Müşavirliği şirketinde çalışan 18-65 yaş aralığında, herhangi bir kronik hastalığı bulunmayan 130 yetişkin birey araştırmaya dâhil edilmiştir. Araştırmada katılımcılara sosyodemografik özellikleri, beslenme alışkanlıkları, besin tüketim sıklığı, Üç Faktörlü Yeme Ölçeği (TFEQ-Tr21), Yeme Farkındalığı Ölçeği (YFÖ-30), Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi kısa formu, Beck Depresyon Envanteri (BDE) başlıkları altında anket formu uygulanmış ve yeme davranışları ve fiziksel aktivite düzeylerinin depresyon ile ilişkisi araştırılmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin %42,3'ü kadın, %57,7'si erkektir. Kadınların %67,3'ü, erkeklerin %49,3'ü 26-35 yaş aralığındadır. Bireylerin yeme farkındalıkları ile depresyon düzeyleri incelendiğinde, minimal depresyon düzeyindeki bireylerin düşünmeden yeme puan ortalamaları 11,26±3,69, duygusal yeme puan ortalamaları 10,44±4,92, enterferans puan ortalamaları 4,37±1,69 olup, diğer depresyon düzeylerine göre istatistiksel olarak düşük bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Nowadays, eating behaviors, nutrition and physical activity have an important role in psychiatric and psychological diseases. This study was conducted to investigate the relationship between the eating behaviors and physical activity status of office workers and depression. The research is a cross-sectional survey based on quantitative analysis. 130 adult individuals between the ages of 18-65, working at Okuyan Customs Consultancy in Istanbul, without any chronic diseases, were included in the study. In the study, a questionnaire form was applied to the participants under the headings of sociodemographic characteristics, dietary habits, food consumption frequency, Three-factor Eating Scale (TFEQ-Tr21), Mindful Eating Behavior Scale (MEBS), International Physical Activity Questionnaire short form (IPAQ), Beck Depression Scale (BDS). The relationship between depression and eating behaviors and physical activity levels was investigated. In the results of the research, %42,3 of the individuals are female and %57,7 are male. 67,3% of women and 49,3% of men are between the ages of 26-35. When the individuals' mindful eating and depression levels are examined, the mean score of the individuals with minimal depression is 11,26±3,69, the mean of emotional eating is 10,44±4,92, and the mean of interference is 4,37±1,69 and statistically lower than other depression levels (p0,05).