Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinde yüklenicinin ayıptan doğan sorumluluğu
Contractor's responsibility for defects regarding construction contract in return for land share
- Tez No: 877252
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZ SEÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi, Türk Borçlar Kanunu'nda düzenlenmemiş olup taşınmaz satım sözleşmesi ile eser sözleşmelerinin unsurlarını birlikte barındıran bir sözleşme türüdür. Bu kapsamda eser sözleşmesinde ayıp hükümlerinin düzenlendiği Türk Borçlar Kanunu'nun 474 ile 478. Maddeleri dâhilinde yüklenicinin ayıptan doğan sorumluluğu incelenmiştir. Çalışma dâhilinde öğretide konumuz ile ilgili ortaya konulan değerli görüşlere değinilmiş, uygulamaya dair örnekler aktarılarak Yargıtay kararlarına yer verilmeye gayreti gösterilmiştir. Çalışmada, ayıp, ayıbın hukuki niteliği, ayıbın benzer kavramlardan farkları ile Türk Borçlar Kanunu'nun 473/II maddesi değerlendirilmiştir. İkinci bölümde, arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinde ayıplı ifa ve yüklenicinin ayıplı ifadan sorumluluğu irdelenmiş olmakla son bölümde ise arsa sahibinin seçimlik hakları ile zamanaşımı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The construction contract in return for land share is not regulated in the Turkish Code of Obligations and is a type of contract that contains the elements of the contract of sale of immovable property and the contract of work together. In this context, the liability of the contractor arising from defects within the scope of Articles 474 and 478 of the Turkish Code of Obligations, which regulate the defect provisions in the contract of work, is examined. Within the scope of the study, the valuable opinions on the subject in the doctrine have been mentioned, examples regarding the practice have been cited and the decisions of the Court of Cassation have been endeavoured to be included. In the study, defect, the legal nature of defect, the differences of defect brom similar concepts and Article 473/II of the Turkish Code of Obligations are evaluated. In the second part, defective performance and the liability of the contractor for defective performance in the construction contract in return for land share are analysed, and in the last part, the optional rights of the land owner and the statute of limitations are examined.