Şebânkâreî'nin Mecm'au'l-Ensâb adli eserinde Moğollar
- Tez No: 683149
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH MESUT AĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Farsça
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Cengiz Han'ın kurmuş olduğu Moğol İmparatorluğu yayılmış olduğu coğrafya ve bu coğrafyanın idaresi bağlamında karşılaşılan sıkıntılardan ötürü devlet, Cengiz Han'ın daha hayatta iken uygulamış olduğu politikası gereği dörde bölünmüştü. Anadolu, Irak ve İran havalisinin yanı sıra geniş bir coğrafyada hüküm süren İlhanlılar, Hülagu Han'la birlikte baş gösteren ekonomik problemlerle ve Ebu Said Bahadır Han'la tamamen ortaya çıkan siyasi problemlerle yüzleşmiştir. Kadın yöneticilerin zaman zaman devlet yönetimine katıldıkları ancak kimi zaman şehzadeleri kendi kontrollerine aldıkları da görülmüştür. İlaveten Ebu Said Han'la birlikte devlet idarecilerinin, vezir ve emirlerin kontrolüne geçen devlet farklı bölgelerde değişik sıkıntılar yüz yüze kalmıştır. Bazı bölgelerde Akkoyunlular, Celayirliler, Çobanoğulları gibi müstakil devlet ve beylikler de ortaya çıkmıştır. Tezimizde ağırlıklı olarak İlhanlı sultanlarını ve eşlerinin yanı sıra ön plana çıkan devlet idarecilerini, devlet idaresinde bazı idarecilerin güçlerini ele alınmıştır. Anahtar Kelimeler; Cengiz Han, Cengiz Han'ın çocukları, İlhanlılar, Ebu Said Bahadır Han, Akkoyunlular, Celayirliler
Özet (Çeviri)
The Mongol Empire, which was founded by Genghis Khan, was divided into four empires due to the geography that Genghis Khan had spread and the problems encountered in the administration of this geography, due to the policy that Genghis Khan had implemented while he was still alive. The Ilkhanate, who ruled in a wide geography as well as in Anatolia, Iraq and Iran, faced the economic problems that emerged with Hulagu Khan and the political problems that emerged completely with Ebu Said Bahadır Khan. It has also been seen that women administrators sometimes participate in the state administration, but sometimes they take the princes under their control. In addition, the state, which came under the control of state administrators, viziers and emirs with Ebu Said Khan, faced different problems in different regions. In some regions, independent states and principalities such as Akkoyunlular, Celayirliler and Çobanoğulları had also emerged. In our thesis, mainly the Ilkhanid sultans and their wives, as well as the prominent state administrators, the powers of some administrators in the state administration are discussed. Keywords; Genghis Khan, Genghis Khan's children, Ilkhanate, Ebu Said Bahadır Khan, Akkoyunlu, Celayir people