Impact of social media usage on social media fatigue and employee productivity: Moderating role of gender
Sosyal medya kullanımının sosyal medya yorumu ve çalışan verimliliği üzerine etkisi: Cinsiyetin ortamlaştırıcı rolü
  1. Tez No: 683214
  2. Yazar: JOHN BENEDICT YORKE AWOTWE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BUSRA SOUMMAKIE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Organizasyonlarda sosyal medya kullanımı sürekli artmakta ve kullanıcılar bir miktar sosyal medya yorgunluğu yaşamaktadır. Bu yüksek lisans tezinin amacı, sosyal medya kullanımının sosyal medya yorgunluğu üzerindeki ilişkisiyle çalışanın üretkenlik düzeyine etkisi ve ayrıca cinsiyetin moderatör rolü arasındaki ilişkiyi araştırmak ve incelemektir. Birincil veriler, Gana'da çalışanlar tarafından çevrimiçi anketlerle toplandı, bunlardan 435'i yanıt verdi ve 415'i sonucu elde etmek için hipotezi test etmek için kullanılmaya uygun oldu. Verilerin analizinde Yapısal Eşitlik modeli yöntemi kullanılmıştır. Sonuçlar, sosyal medya kullanımının sosyal medya yorgunluğu ve çalışan verimliliğinin düşmesi üzerinde olumlu etkisi olduğunu ortaya koydu. Sosyal medya yorgunluğu, çalışan verimliliğinin azalması üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir ve sosyal medya kullanımı ile çalışan üretkenliğinin azalması arasındaki bağlantıya aracılık eder. Mevcut çalışmanın teorik ve pratik çıkarımları, sınırlılıkları ve gelecekteki çalışmalar için gündem sunulmakta ve tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Social media usage is constantly increasing in organizations and users are experiencing some level of social media fatigue. This graduate thesis aim is to explore and look over the relationship between social media usage on social media fatigue and effect on productivity level by employee and furthermore, moderating role of gender. Primary data was collected through online questionnaires by those working in Ghana, of which 435 responded and 415 were eligible to be used to test the hypothesis to get the result. Structural Equation model method was employed in the data analysis. The results suggested that, social media usage has positive influence on social media fatigue and employee productivity decrement. Social media fatigue has a positive influence on employee productivity decrement and mediate the link between social media usage and employee productivity decrement. The theoretical and practical implications, limitations of the present study and agenda for future studies are presented and discussed.