Uluslararası hukuk açısından insansız hava araçları
In terms of international law of unmanned aerial vehicles
  1. Tez No: 683237
  2. Yazar: EMRE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE YILDIZ ÖZSALMANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Teknoloji alanındaki yenilikler, yapay zekâ ve diğer gelişmeler konusunda son yıllarda meydana gelen hızlı gelişmeler, devletlerin muharebe alanına insanlı hava araçalrının yerine insansız hava aracı sistemlerini sokmuştur. Bu sistemler içinde en önemlilerden birisi de İnsansız Hava Araçları (İHA)'dır. İHA'lar, önce keşif, gözetleme ve görüntü istihbaratını sağlayabilme amaçlı kullanılırken; günümüzde sivil kullanım alanlarından askeri harekâtlarda kullanımına kadar çok geniş bir çeşitlilikte kullanılmaktadır. Fakat bu sistemlerin diğer insanlı sistemlerden farklı bir kullanımda oldukları için, kullanımı ve uygulamada bazı sorunlarla karşılaşılabilmektedir. Bu problemlerin en önemlisi hukuki sorunlardır. Esasen bu çalışmamızda, uluslararası hukuk açısından İHA'ların kullanımının hukuki boyutu ele alınmaktadır. Her geçen gün İHA'ların kullanımı konusunda mevcut hukuki sorunlar ve boşluklar, daha da önemli ve çözüm gerektiren bir duruma gelmektedir. Çalışmamız da belirtilen bu konular ele alındıktan sonra, konu üzerine değerlendirmeler yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapid developments in the field of technology, artificial intelligence and other developments in recent years have introduced unmanned aerial vehicle systems to the battlefield of states instead of manned aircraft systems. One of the most important of these systems is Unmanned Aerial Vehicles (UAV). Today, it is used in a wide variety from civilian uses to military operations, while UAV's are primarily used for reconnaissance, surveillance and providing image intelligence. However, these systems have a different use than other manned systems, some problems may be encountered in their use and application. The most important of these problems are legal problems. İn this study, the legal dimension of the use of UAV's in terms of international law is discussed. With each passing day, the existing legal problems and gaps in the use of UAVs become more important and require solutions. After discussing these issues mentioned in our study, evaluations are made on the subject.