Türkiye'de islamcılık ve kadın: Seher Vakti dergisi üzerine bir inceleme
Islamism and women in Turkey: A Research on Seher Vakti magazine
  1. Tez No: 683305
  2. Yazar: EYLEM GÜL VURANOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Journalism, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışma, 1969-1971 yılları arasında yayınlanmış Seher Vakti dergisi üzerinedir. Türkiye'de İslamcı ideolojinin yeniden biçimlenişinin nasıl bir siyasi projeyle kendini gösterdiğini, İslamcı kadınların bu süreçteki rolünü ve hangi ideolojik örüntüler aracılığıyla nasıl bir kimlik oluşturduğunu konu almaktadır. Bu çalışmanın temel sorunsalı, Türkiye'de İslamcı düşünce içinde önemli bir yeri olan Seher Vakti dergisinde İslamcıların ve özellikle İslamcı kadınların kimlik oluşumunun ve bu yoldaki mücadelelerinin nasıl tahayyül edildiğidir. Bu bağlamda Türkiye'de İslamcı ideolojinin uyanışa geçtiği bir dönemeç olarak nitelenecek 1960'lar momentinde, kendini İslamcılık üzerinden kurgulayan Seher Vakti dergisi çevresinde şekillenen yönlerini çözümlemektir. Bu çözümlemede, John B. Thompson'ın önerdiği derin yorumsama yöntemi tercih edilmiştir. Seher Vakti dergisi, derginin yayımlandığı 1969-1971 yılları çerçevesinde Türkiye'de etkin olan toplumsal ve siyasal dinamiklerle bağlantılı olarak analiz edilmiştir. Ayrıca Seher Vakti dergisinin üzerine kurulu olan ideolojik örüntüler, çalışmadaki ideoloji çözümlemesinin temelini oluşturan Thompson'ın açıkladığı ideolojinin faaliyet gösterdiği beş temel tarz çerçevesinde yürütülmüş, derginin içeriği ve dergiden çıkarılan temalar ideolojinin işleyişindeki bu beş temel kip çerçevesinde değerlendirilmiştir. İdeolojik analiz sonrası dergiden çıkarılan ideolojik öğeler bağlamında ve Thompson'ın yönteminde önerdiği çerçevede bir yeniden yorumlama yapılmış, Seher Vakti'nin ideolojik içeriğinin ne ölçüde süreklilik taşıdığına bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is about Seher Vakti magazine, published between the years 1969-1971. It is about how the re-shaping of Islamist ideology shows itself with a political project, the role of Islamist women during this period and through which ideological pattern they form an identification. The main question of this study, in Seher Vakti magazine which has a significant place in Islamic thought in Turkey, how Islamists and Islamist women in particular form their identity and how they are imagined this road of struggle. In this context, Turkey will be considered as a turning point where Islamist ideology in the late 1960s in the moment of awakening, to analyze aspects that shaped itself around Seher Vakti magazine build out of Islamism. In this analysis, John B. Thompson's proposed method of depth interpretation is preferred. Seher Vakti magazine, which was published between the years 1969-1971 is analyzed in conjunction with active social and political dynamics in Turkey. In addition, the ideological patterns based on Seher Vakti magazine were conducted within the framework of the five basic styles in which the ideology explained by Thompson, which forms the basis of the ideology analysis in the study, the content of the magazine and the themes extracted from the magazine were evaluated within the framework of these five fundamental modes of functioning of the ideology. In the context of the ideological elements deduced from the magazine after ideological analysis and in the framework proposed by Thompson, a reinterpretation was made and the extent to which the ideological content of Seher Vakti was perpetuated was examined.