3. basamak bir hastanede AileHhekimliği polikliniğinebaşvuran 9-18 yaş grubu çocuk sahibi ebeveynlerin HPV ve hpvaşısı hakkında farkındalıklarının ve çocuklarındakiaşılanma durumlarının incelenmesi
Investigation of the awareness of parents of 9-18 years oldchildren about hpv and HPV vaccine and the vaccinationstatus of their children who apply to the family medicinepolyclinic in a tertiary hospital
- Tez No: 892510
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER HİCRAN MUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, 9-18 yaş aralığında çocuğu bulunan ebeveynlerin HPV ve HPV aşısı hakkındaki bilgi seviyelerini değerlendirmek, aşıya karşı tutumlarını tespit etmek ve çocuklarına HPV aşısı yaptırma oranlarını incelemek suretiyle bu konularda farkındalıklarını artırmak hedeflenmiştir. Bu çalışma tek merkezli, kesitsel tanımlayıcı nitelikte bir çalışma olarak planlandı. Çalışmanın evreni İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Aile hekimliği polikliniğine başvuran 9-18 yaş arası çocuk sahibi olan bireylerden oluşmaktadır. Çalışmamıza katılan bireylere 2 kısımdan oluşan bir anket çalışması uygulanmıştır. İlk kısım sosyodemografik özellikler ve HPV aşı tutumuyla ilgili anket sorularından, ikinci kısım ise HPV Bilgi Ölçeği'nden oluşmaktadır. Verilerin analizinde SPSS-20 (Statistical Package for the Social Sciences) paket programı ve R programlama dili kullanılmıştır. P-değerinin 0.05'in altında olduğu durumlar istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar şeklinde değerlendirilmiştir. Çalışmaya 262 kişi katılmış olup bunların %86,6'sı (n=227) kadın, %13,4'ü (n= 35) ise erkektir. Katılımcıların %46,6'sı (n=122) 41-50 yaş, %35,1'i (n= 92) 25-40 yaş aralığındadır. Bugüne kadar katılımcıların %71,4'ü (n=187) HPV'yi duyduğunu, %69,5'i (n=182) HPV testini duyduğunu, %59,5'i (n=156) HPV aşısını duyduğunu belirtmiştir. Katılımcıların HPV Bilgi Ölçeği (HPV-BÖ) birinci alt ölçek puan ortalaması 8,6 ± 2,6, ikinci alt ölçek puan ortalaması 1,8 ± 1,6, üçüncü alt ölçek puan ortalaması 2,2 ± 1,7, dördüncü alt ölçek puan ortalaması 1,2 ± 1,4, HPV-BÖ toplam puan ortalaması ise 13,8 ± 5,3 (0-33) olarak bulunmuştur. Katılımcıların sadece %0,4'ü (n=1) kendisine, %1,9'u (n=5) ise çocuğuna HPV aşısı yaptırdığını söylemiştir. Çocuğuna HPV aşısı yaptırmayanların %47'si (n=71) doktor önerisiyle HPV aşısını yaptıracağını belirtmiştir. Çocuğuna HPV aşısı yaptırmayan katılımcıların %41,7'si (n=63) bilgisi olmadığı için, %631,1'i (n=47) aşının gerekli olduğunu düşünmediği için, %27,2'si (n=41) aşının yan etkilerini bilmediği için HPV aşısı yaptırmadığını söylemiştir. HPV ve HPV aşısını duyma oranları yüksek olsa da bilgi düzeyleri buna oranla düşüktü. Aşılanma oranları oldukça düşüktü. HPV aşısıyla ilgili bilgi eksikliğinin temel nedenlerinden biri de ülkemizde ulusal aşılama programına dahil edilmemiş olmasıdır. HPV aşısının ulusal aşı programına ve sigorta kapsamına alınması ile ilgili gerekli çalışmalar yapılmakta olup bu durumun aşılanma oranına olumlu yönde bir etkisi olacağını düşünmekteyiz. Aile hekimleri olarak koruyucu sağlık hizmetlerinde bilgi eksikliğini giderme adına önemli bir rol üstleniyoruz. HPV aşısı hakkında gerçekleştirilecek bilgilendirme çalışmalarının, aşıya yönelik ilgi ve farkındalığın artmasına katkı sağlayacağını öngörmekteyiz.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the knowledge level of parents of children aged 9-18 about HPV and the HPV vaccine, to determine their attitudes towards the HPV vaccine, and to increase their awareness on these issues by examining the rates of HPV vaccination for their children. This study was planned as a single-center, cross-sectional descriptive study. The population of the study is Istanbul Medeniyet University Faculty of Medicine Göztepe Prof. Dr. It consists of individuals with children between the ages of 9-18 who apply to the family medicine outpatient clinic of Süleyman Yalçın City Hospital. A survey consisting of two parts was applied to the individuals participating in our study. The first part consists of survey questions about sociodemographic characteristics and HPV vaccine attitudes, and the second part consists of the HPV Knowledge Scale. SPSS-20 (Statistical Package for the Social Sciences) package program and R programming language were used to analyze the data. Cases where the P-value was below 0.05 were considered statistically significant results. 262 people participated in the study, 86.6% (n = 227) of whom were women and 13.4% (n = 35) were men. 46.6% (n=122) of the participants are between the ages of 41-50, and 35.1% (n= 92) are between the ages of 25-40. To date, 71.4% (n=187) of the participants have heard of HPV, 69.5% (n=182) have heard of HPV testing, and 59.5% (n=156) have heard of the HPV vaccine. Participants' HPV Knowledge Scale (HPV-NO) first subscale mean score was 8.6 ± 2.6, second subscale mean score was 1.8 ± 1.6, third subscale mean score was 2.2 ± 1.7, fourth subscale mean score was 8.6 ± 2.6. The scale mean score was found to be 1.2 ± 1.4, and the HPV-BE total score mean was 13.8 ± 5.3 (0-33). Only 0.4% (n=1) of the participants said that they had received the HPV vaccine themselves, and 1.9% (n=5) said that their children had received the HPV vaccine. 47% (n=71) of those who did not have their children vaccinated against HPV stated that they would get the HPV vaccine upon doctor's recommendation. Of the participants who did not have their children vaccinated against HPV, 41.7% (n=63) said they did not have the knowledge, 631.1% (n=47) did not think the vaccine was necessary, and 27.2% (n=41) said they did not have side effects of the vaccine. He said that he did not get the HPV vaccine because he did not know its effects. Although the rate of hearing about HPV and HPV vaccine was high, their knowledge level was relatively low. Vaccination rates were very low. One of the main reasons for the lack of information about the HPV vaccine is that it is not included in the national vaccination program in our country. Necessary studies are being carried out to include the HPV vaccine in the national vaccination program and insurance coverage, and we believe that this will have a positive impact on the vaccination rate. As family physicians, we play an important role in eliminating the lack of knowledge in preventive health services. We think that interest and awareness of the HPV vaccine will increase thanks to the informative activities to be carried out about the HPV vaccine.