Dijital pazarlama çerçevesinde güven algısı: Instagram örneği
Perception of trust in the framework of digital marketing: The example of Instagram
- Tez No: 683409
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAKBULE EVRİM GÜLSÜNLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Pazarlama, üreticilerin ürünlerini tüketicilere sunmasında oldukça önemli bir araçtır. Ürünlerin özelliklerini ve alternatiflerine göre sunduğu avantajları hedef kullanıcılara aktarma adına kulanılan etkili bir unsurdur. Bu kapsamda internet ve bilişim teknolojilerinin gelişimine paralel olarak, sosyal paylaşım uygulamalarının yaygın olarak kullanılmaya başlanması, üreticilerin ilgisini çekmeye başlamıştır. Ancak, sosyal paylaşım uygulamaları üzerinden ürün pazarlamasına etki eden çok sayıda etken olduğu, tüketicilerin güveninin ise; bunlar arasında öne çıkan en önemli faktör olduğu değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda yapılan çalışmada, dijital ortamda alışveriş yapan tüketicilerin güvenini etkileyen faktörlerin Instagram örneği üzerinden belirlenmesi ve bu doğrultuda tüketicilerin online alışveriş yapma tutum ve davranışlarının nasıl şekillendiğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, Konya ilinde yaşayan 730 Instagram kullanıcısı ile nicel bir araştırma olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya gönüllü olarak katılım sağlayan bireylerin anketlerinden elde edilen verilerin istatistiksel yöntemlerle analizi sonucunda, bireylerin Instagram'a olan güvenlerinin cinsiyete ve öğrenm durumuna göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde farklılaştığı ve kadın ve lise mezunu bireylerin Instagram'a daha fazla güvendikleri belirlenmiştir. Yine, Instagram mağazalarının güvenirliği, içeriği ve imajı ile kullanıcılarının risk alma eğilimlerinin bireylerin Instagram'a olan güvenlerini pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Araştırmada ulaşılan bir diğer önemli sonuca göre; bireylerin Instagram'a olan güvenleri satın alma davranışı göstermeleri üzerinde etkili değilken, gelecekte Instagram kullanarak ürün satın alma niyetleri üzerinde olumlu yönde ve belirleyici bir etki yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
Marketing is a very important tool for manufacturers to present their products to consumers. What the features of the products are, is an effective element used to convey the advantages offered over their alternatives to the target users. In this context, in parallel with the development of internet and information technologies, the widespread use of social sharing applications has started to attract the attention of manufacturers. However, it is considered that there are many factors that affect product marketing through social sharing applications, and the trust of consumers is the most important factor among them. In this study, it was aimed to determine the factors affecting the trust of consumers who shop in digital media through the example of Instagram and to examine how the online shopping attitudes and behaviors of consumers are shaped. The study was carried out as a quantitative research with 730 Instagram users living of Konya province. As a result of the statistical analysis of the data obtained from the surveys of individuals who voluntarily participated in the study, it was determined that individuals' trust in Instagram differed statistically significantly according to gender and educational status, and women and high school graduates were more likely to trust Instagram. Again, it was determined that the reliability, content and image of the Instagram stores, and the risk-taking tendency of their users positively affect the trust of individuals in Instagram. According to another important result obtained in the study, while individuals' trust in Instagram is not effective on their buying behavior, it has a positive and determinative effect on their intention to purchase products using Instagram in the future.