The role of product placement in Turkish TV and digital platform serials within the perspective of customer-based brand equity
Müşterı̇ temellı̇ marka değerı̇ perspektı̇fı̇nde Türk televı̇zyon ve dı̇jı̇tal platform dı̇zı̇lerı̇nde ürün yerleştı̇rmenı̇n rolü
- Tez No: 976108
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLLUR ÜLGER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, marka denkliği konusunda ürün yerleştirme etkinliğini etkileyen faktörleri belirlemek için önceki çalışmaları ve ilgili literatürü inceleyip araştırarak Keller'in Müşteri Temelli Marka Denkliği Modeli çerçevesinde geleneksel ve dijital medyada ürün yerleştirmenin etkinliğini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırılacak faktörlerin ana hatlarını çizmek için kavramsal bir model geliştirilmiştir. Bu model, bu faktörler arasındaki ilişkileri göstermekte ve böylece bu unsurların tüketici zihniyetiyle nasıl etkileşime girdiğinin daha derinlemesine anlaşılmasını kolaylaştıracak hipotezleri ve araştırma ifadelerini çerçevelemektedir. Bu ilişkilerin sistematik olarak araştırılması teorik bilgiyi geliştirmekte ve sunduklarını tüketici algıları ve tercihleriyle uyumlu hale getirmeyi amaçlayan işletmeler için pratik çıkarımlar sağlamaktadır. Ayrıca, tüketici davranış kalıplarının ve pazarlama trendlerinin dinamik yapısı göz önüne alındığında, bireylerin pazarlama iletişimiyle nasıl etkileşime girdiğini anlamak çok önemlidir. Özellikle COVID-19 salgını sırasında artan internet kullanımıyla ivme kazanan dijital platformlara yönelik önemli değişim, bireylerin medya ile etkileşim kurma biçimlerini dönüştürmüştür. Bu paradigma değişimi, medya tüketim kalıplarındaki değişen tercihleri yansıtan multimedya içerik tüketimindeki artışla karakterize edilmektedir. Bu dönüşüm ışığında, bu araştırma,“Jet Sosyete”ve“Kızılcık Şerbeti”adlı iki televizyon dizisi ile“Terzi”ve“Deneme Çekimi”adlı dijital platform dizilerini analiz ederek ürün yerleştirme ve tüketici algısı arasındaki ilişkiyi keşfetmeyi amaçlamaktadır. Giderek değişen pazarlama ortamı bağlamında tüketici algılarını ve eylemlerini değerlendirmek için COVID-19 döneminden önce ve sonra yapılan nicel analizler kullanılarak farkındalık, çağrışımlar, tutumlar ve bağlılık/eylem gibi temel değişkenler arasındaki korelasyona odaklanılacaktır.
Özet (Çeviri)
The dissertation aims to investigate the effectiveness of product placement across traditional and digital media through the framework of Keller's Customer-Based Brand Equity Model by reviewing and exploring previous studies and relevant literature to identify factors that influence product placement effectiveness about brand equity. A conceptual model is developed to outline the factors that will be investigated. This model illustrates the relationships among these factors, thereby framing the hypotheses and research statements that will facilitate a deeper understanding of how these elements interact with the consumer mindset. Systematically exploring these relationships enhances theoretical knowledge and provides practical implications for businesses aiming to align their offerings with consumer perceptions and preferences. Furthermore, given the dynamic nature of consumer behavior patterns and marketing trends, it is essential to understand how individuals interact with marketing communications. The significant shift towards digital platforms, particularly accelerated by the increased internet usage during the COVID-19 pandemic, has transformed how individuals engage with media. This paradigm shift is characterized by a surge in multimedia content consumption, which reflects changing preferences in media consumption patterns. In light of this transformation, the current research study aims to explore the relationship between product placement and consumer perception by analyzing two television serials,“Jet Sosyete”and“Kızılcık Şerbeti,”alongside the digital platform serials“Terzi”and“Deneme Çekimi.”The focus will be on the correlation between key variables such as awareness, associations, attitudes, and attachment/activity, utilizing quantitative analyses conducted both before and after the COVID-19 period to assess consumer perceptions and actions in the context of an increasingly changing market environment.