The role of social media in brand loyalty case Mastery Academy
Marka sadakati üzerinde sosyal medyanın rolü: Mastery Academy vaka analizi
- Tez No: 998737
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİGEN HARAVON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, profesyonel eğitim sektöründe sosyal medya etkileşiminin marka sadakati üzerindeki etkisini incelemekte ve diş hekimliği alanında faaliyet gösteren Mastery Academy'yi örnek olay olarak ele almaktadır. Sosyal medyanın tanıtım amacıyla yaygın kullanımı bilinmekle birlikte, uzun vadeli marka bağlılığı oluşturmadaki etkisi hizmet temelli bağlamlarda yeterince araştırılmamıştır. Müşteri Etkileşimi Teorisi (CET) ve İlişki Pazarlaması Teorisi (RMT) çerçevesinde yürütülen çalışma, etkileşim sıklığı, içerik algısı ve duygusal bağlılığın marka sadakati üzerindeki etkilerini analiz etmektedir. Nitel betimsel araştırma yöntemi kullanılarak, Mastery Academy'nin sosyal medya takipçileri arasında çevrimiçi anket uygulanmış ve veriler etkileşim ile sadakat eğilimlerini belirlemek amacıyla değerlendirilmiştir. Bulgular, aktif ve kişiselleştirilmiş etkileşimin güven, duygusal bağ ve algılanan marka değerini güçlendirerek sadakati artırdığını göstermektedir. Araştırma, sosyal medyanın ilişki kurma ve marka bağlılığını geliştirme açısından stratejik önemini vurgulamakta ve eğitim kurumları için pratik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines how social media engagement shapes brand loyalty within professional education, focusing on Mastery Academy, a dental training institution. While social media is widely used for promotion, its impact on sustained brand commitment remains underexplored in service-based contexts. Grounded in Customer Engagement Theory (CET) and Relationship Marketing Theory (RMT), the study investigates how interaction frequency, content perception, and emotional connection influence loyalty formation. Using a qualitative descriptive design, data were collected through an online survey distributed to Mastery Academy's social media audience and analyzed to identify key engagement and loyalty patterns. Findings indicate that active and personalized social media engagement enhances trust, emotional attachment, and perceived brand value, which collectively foster loyalty. The study highlights social media's strategic role in relationship building and offers practical insights for educational institutions aiming to strengthen brand commitment through digital engagement.