Sigara dumanına maruziyetin vokal kordlardaki Lubricin/Proteoglikan-4 seviyesine olan etkilerinin hayvan modeli üzerinde immünohistokimyasal yöntemlerle araştırılması
Investigation of the effects of exposure to cigarette smoke on Lubricin/Proteoglycan -4 level in vocal cords by immunohystochemical methods in the animal model
- Tez No: 683531
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZGÜR HABEŞOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
AMAÇ: Lubricin/Proteoglikan- 4, bağ dokuların kayganlığını arttırarak hareket sırasında yırtılma ve sürtünme kuvvetlerine daha iyi dayanmalarını sağlar. Aynı şekilde vokal kordlarda da kayganlaştırıcı olarak etki ettiği, fonlama ile ilişkili hasarı sınırlandırdığı ve vokal kord içindeki viskoziteyi azaltarak vokal verimi arttırdığı düşünülmektedir. Sigara dumanına maruz kalmanın vokal kordlar üzerinde yıkıcı etkilerinin var olduğu açıkça kanıtlanmıştır. Literatürde benzeri olmayan bu çalışmada, sigara dumanına maruziyetin vokal kordlardaki lubricin/proteoglikan-4 seviyesine etkisi, kontrol grubu ile immunohiskimyasal olarak birbiriyle karşılaştırılması amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma 01.04.2021 ile 01.05.2021 tarihleri arasında Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Deney Hayvanları Araştırma Merkezi laboratuarında gerçekleştirildi. 16 adet tamamı dişi Wistar albino sıçan üzerinde yapıldı. Sıçanlar, kontrol ve sigara dumanına maruz bırakılan grup (deney grubu) olarak iki gruba ayrıldı. Her grupta 8 sıçan bulunuyordu. Kontrol grubuna herhangi bir medikasyon ve maruziyet uygulanmadı. Deney grubu 30 gün boyunca öğleden önce ve öğleden sonra olmak üzere iki farklı saat diliminde, birer saat boyunca kesintisiz sigara dumanına maruz bırakıldı. Daha sonra diseke edilen larenks dokularındaki histopatolojik değişiklikler hematoksilen eosin ile boyanarak değerlendirildi. Örneklerdeki lubricin yoğunluğu ve yaygınlığı ise anti-Lubricin/proteoglycan 4, clone 9G3 monoklonal antikor kullanılarak immünohiskimyasal boyama ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
AIM: Lubricin/Proteoglycan-4 increases the lubricity of connective tissues, enabling them to better withstand shear and friction forces during movement. Likewise, it is thought to act as a lubricant on the vocal folds, limit the damage associated with phonation, and increase vocal efficiency by reducing the viscosity in the vocal fold. It has been clearly demonstrated that exposure to cigarette smoke has devastating effects on the vocal cords. In this study, which is unique in the literature, the effect of exposure to cigarette smoke on the level of lubricin/proteoglycan-4 in the vocal cords was compared with the control group immunohistochemically. MATERIALS AND METHODS: The study was carried out between 01.04.2021 and 01.05.2021 in Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar University Experimental Animals Research Center laboratory. It was performed on 16 all-female Wistar albino rats. The rats were divided into two groups as the control group and the group exposed to cigarette smoke (experimental group). There were 8 rats in each group. No medication or exposure was applied to the control group. The experimental group was exposed to uninterrupted cigarette smoke for one hour in two different time zones, in the morning and in the afternoon, for 30 days. Then, the histopathological changes in the dissected larynx tissues were evaluated by staining with hematoxylin-eosin. Lubricin density and prevalence in the samples were evaluated by immunohistochemical staining using anti-Lubricin/proteoglycan 4, clone 9G3 monoclonal antibody.