Causes of English speaking anxiety among university students and their solution suggestions
Üniversite öğrencilerinin İngilizce konuşma kaygılarının nedenleri ve öğrencilerin çözüm önerileri
- Tez No: 683530
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE GÜVENDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma, üniversite öğrencilerinin İngilizce konuşma kaygısının altında yatan sebepleri ve bu kaygının azaltılmasına yönelik çözüm önerilerini öğrencilerin görüş ve tecrübelerinden faydalanarak ortaya koymayı amaçlamıştır. Çalışma, Trakya Üniversitesi'nde 14 farklı bölümde öğrenim gören ve 2019-2020 akademik yılı için Erasmus öğrenim hareketliliği'ne katılmaya hak kazanmış 30 öğrenci ile yürütülmüştür. Veriler, Polar M430 isimli kalp atış hızı ölçen saat ve yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Katılımcıların İngilizce konuşma kaygı düzeyleri, sessiz oturma, sesli okuma ve İngilizce konuşma gibi verilen görevlerdeki kalp atış hızları baz alınarak belirlenmiştir. Ayrıca, katılımcıların kaygı düzeylerine ilişkin öz bildirimleri de dikkate alınmıştır. Bunun sonucunda katılımcılar düşük düzeyde kaygı ve orta / yüksek düzeyde kaygı olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Daha sonra, tüm katılımcılarla İngilizce konuşma kaygısının sebeplerini ve çözüm önerilerini belirlemeye yönelik yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Bu bağlamda; hem düşük konuşma kaygısına sahip, hem de orta ve yüksek konuşma kaygısına sahip bireylerin görüş ve tecrübelerinden faydalanılmıştır. Elde edilen veriler“Polarflow”uygulaması ve içerik analizi yöntemi kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre; konuşma kaygısını tetikleyen temel bağlamlardan bazılarının sınıf ortamı, muhatap ve konu aşinalığı, ve değerlendirmeye dayalı konuşmalar olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca konuşma kaygısına neden olan başlıca etkenlerin İngilizce konuşma pratiği eksikliği, hata yapma korkusu ve hedef dile hakim olamama olduğu belirlenmiştir. Diğer yandan; konuşma kaygısını azaltan başlıca faktörlerin iletişim temelli interaktif İngilizce dersleri, yurt dışı deneyimi ve yoğun İngilizce konuşma pratiği olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to elucidate the sources of university students' English speaking anxiety and to make recommendations for reducing the anxiety based on the students' perspectives and experiences. The study included 30 university students from 14 different departments at Trakya University who were qualified to participate in the Erasmus learning mobility program for the academic year 2019-2020. The data were gathered using a Polar M430 heart rate (HR) device and semi-structured interviews. The level of anxiety associated with English speaking was determined by measuring the participants' HRs for the given tasks, which included sitting in silence, reading aloud, and speaking English. Additionally, the individuals' self-reported anxiety levels were considered. As a result, participants were grouped as having low and moderate/high level of anxiety. Following that, semi-structured interviews with all participants were undertaken to ascertain the reasons for English speaking anxiety and potential solutions. The opinions and experiences of individuals with a low level of speaking anxiety as well as those with a moderate/high degree of speaking anxiety were used in this context. The data were analyzed using the application“Polarflow”and the content analysis method. According to the results of the study, it was found that some of the main contexts that trigger English speaking anxiety are the classroom environment, the interlocutor and subject familiarity, and the evaluation-based speeches. In addition, the study findings show that some of the major elements that cause speaking anxiety are lack of English speaking practice, fear of making mistakes, and lack of proficiency in the target language. On the other hand; some of the main factors that reduce speaking anxiety are communication-based interactive English lessons, study abroad experience and intensive English speaking practice.