Ergenlerde siber zorbalığa maruz kalma düzeyleri açısından benlik saygısı, narsisizm ve empatik öfkenin siber zorbalığa maruz bırakma üzerindeki etkisi
The effects of self-esteem, narcissism and empathic anger on cyberbullying perpetration in adolescence in terms of exposure to cyberbullying levels
- Tez No: 683532
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAYE SALTUKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı ergenlerin farklı siber zorbalığa maruz kalma düzeylerine göre benlik saygısı, narsisizm ve empatik öfke puanlarının siber zorbalığa maruz bırakma üzerinde etkili olup olmadığının incelenmesidir. Bu amaç ile siber zorbalığa maruz bırakmanın farklı siber zorbalığa maruz kalma düzeyleri açısından yordayıcıların farklılaşıp farklılaşmadığının belirlenmesinde cinsiyet, sınıf, ebeveyn tutumu, ebeveyn eğitim düzeyi ve gelir durumu gibi demografik değişkenler de ele alınmıştır. Araştırma 13-19 yaş arası toplam 311 katılımcı ile yürütülmüştür. Araştırmada katılımcılar ile ilgili demografik bilgilerin elde edilmesi için Kişisel Bilgi Formu, Siber Zorbalık Ölçeği (maruziyet), Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Patolojik Narsisizm Envanteri, Empatik Öfke Ölçeği ve Siber Zorbalık Ölçeği (zorbalık) kullanılmıştır. Siber zorbalık yordayıcılarının belirlenmesi için Çoklu Doğrusal Regresyon modelleri kullanılmıştır. Tahmin edilen modeller sonucunda; siber zorbalığa maruz kalma düzeylerine ve demografik değişkenlere göre benlik saygısı, narsisizm alt boyutları ve empatik öfke puanlarının siber zorbalığa maruz bırakma üzerinde farklı etkiler oluşturduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bulgular, literatürdeki bilgiler ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether adolescents' cyberbullying perpetration is affected by their self esteem, narcissism and empathic anger levels according to different levels of cyberbullying exposure. For this purpose, demographic variables such as gender, grade, parental attitude, parental education level and income status were also considered as the predictors of cyberbullying perpertration in terms of different levels of cyberbullying exposure. The study was conducted with 311 participants between the ages of 13-19. The survey form distributed to the participants includes Personal Information Form, Cyberbullying Scale (for exposure), Rosenberg Self-Esteem Scale, Pathological Narcissism Inventory, Empathic Anger Scale and Cyberbullying Scale (for bullying). In order to determine the predictors of cyberbullying perpetration, Multiple Linear Regression Analyzes were applied. As a result, cyberbullying perpetration scores differed in different cyberbullying exposure levels, self-esteem, narcissism subscales and empathic anger scores. The findings were discussed in the light of the information in the literature.