Badmintona özgü planlanan yüksek şiddetli interval antrenman modelinin genç badmintoncularda aerobik ve anaerobik performans üzerine etkisi
The effect of high-intensity interval training model designed for badminton on the aerobic and anaerobic performance among young badminton players
  1. Tez No: 683561
  2. Yazar: ŞAHAN GÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞAKİR AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmanın amacı badminton sporcuları için hazırlanmış olan yüksek şiddetli interval adımlama antrenmanlarının badminton sporcularında aerobik ve anaerobik performans üzerine etkilerinin incelenmesidir. Araştırmaya, 20 erkek badminton sporcusu gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 20,5 ± 2,58 yıl, boy uzunluğu ortalamaları 174,75 ± 4,94 cm, vücut ağırlığı ortalamaları 68,01 ± 10,18 kg, olarak belirlenmiştir. Daha sonra gruplar 10 deney 10 kontrol olmak üzere rastgele iki gruba ayrılmışlardır. Kontrol ve deney grupları düzenli olarak badminton antrenmanlarına devam ederken, deney grubuna badminton antrenmanlarına ek olarak 4 hafta, haftada 3 gün yüksek şiddetli interval adımlama antrenmanları yaptırılmıştır. Kontrol ve Deney grupları için ön test ve son test ölçümleri olarak; vücut ağırlığı, vücut yağ yüzdesi, dikey sıçrama, 20 metre mekik koşusu, wingate anaerobik güç testi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin normal dağılım gösterip göstermediği ShapiroWilk testi ile belirlenmiştir. Verilerin ön-son test farklılığını ortaya çıkarmak için paired samples T test uygulanmıştır. Gruplar arası ön test son test farkı ortaya çıkarmak için ındependent samples T test uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to analyze the effects of high-intensity interval pacing training models designed for badminton players on the aerobic and anaerobic performance of badminton players. 20 male badminton players voluntarily participated in the research. Among the individuals who participated in the research, the median age was determined as 20.5 ± 2.58 years, average height as 174.75 ± 4.94 cm, and average body weight as 68.01 ± 10.18 kg. Then, the groups were randomly divided into two groups; 10 for test and 10 for control. Control and test groups continued their badminton training regularly while the test group performed high-intensity interval pacing training for three days a week for 4 weeks in addition to the badminton training. Tests for body weight, body fat percentage, vertical jump, 20-meter shuttle run, and Wingate anaerobic power were performed as pretest and posttest measurements for Control and Test groups. The Shapiro-Wilk test was used in order to determine whether the data obtained at the end of the research followed a normal distribution. Paired Samples t-Test was applied to reveal the pretest-posttest difference of the data. Independent Samples t-Test was used to reveal the intergroup pretest and posttest difference.