Düzenli spor yapan ve yapmayan bireylerin vücut farkındalığı ve postür düzeylerinin değerlendirilmesi
Body awareness of individuals who do sport and those wo do not and analysis of their posture levels
  1. Tez No: 683562
  2. Yazar: SERKAN KIZILCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çalışmanın amacı kronik düzeyde spor geçmişi olup, düzenli spor yapan bireyler ile spor yapmayan (sedanter) bireylerin vücut farkındalığı ve postür düzeylerinin değerlendirilmesidir.Çalışmaya Bitlis ve Muş illerinde bulunan 18-30 yaş arası kronik düzeyde spor geçmişi olan 117 sporcu ile yine aynı illerde bulunan 18-30 yaş arası spor yapmayan 117 sedanter kişi olmak üzere toplan 234 kişi gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmaya katılanların kilo ölçümü, boy uzunluğu, bel çevresi ve bel açısı ölçüldü. Vücut farkındalığı için vücut farkındalık anketi ve ağrı skalası (VAS) kullanılmış olup, postür ölçümü ve omurga eğriliklerini ölçmek için dijital spinal mouse aleti kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 21 yazılım programında değerlendirildi ve Sonuçlar % 95 güven aralığında, anlamlılık p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the body awareness and posture levels of individuals who have a chronic sports background and do sports regularly and those who do not do sports (sedentary). A total of 234 people have voluntarily participated in the study, including 117 athletes between the ages of 18-30 with chronic sports history in the provinces of Bitlis and Muş, and 117 sedentary people between the ages of 18-30 who do not do sports in the same provinces. Weight measurement, tall stature, waist circumference and waist angle of the participants were measured.. Body awareness questionnaire and pain scale (VAS) were used for body awareness, and a digital spinalmouse device was used to measure posture and spinal curvature. The data obtained were evaluated in SPSS 21 software program and the results were evaluated at 95% confidence interval and p 0.05). A statistically significant difference was found between the body awareness values and waist angle values of the athletes in favor of the athletes.