Düzenli spor yapan ve yapmayan üniversite öğrencilerinin fiziksel uygunlık düzeyleriyle akademik başarıları arasındaki ilişkinin karşılaştırılması comparison of relationship between physical fitness levels and academic success of university students regularly and not regularly sporting
- Tez No: 278034
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ZORBA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Düzenli Spor Yapan ve Yapmayan Üniversite Öğrencilerinin Fiziksel Uygunluk Düzeyleriyle Akademik Başarı Arasındaki İlişkinin KarşılaştırılmasıBu çalışmada, düzenli spor yapan ve yapmayan üniversite öğrencilerinin fiziksel uygunluk değerleri ile akademik başarıları arasındaki ilişki karşılaştırılarak, bu iki grubun değerlerinde anlamlı bir fark olup olmadığının tespit edilmesi amaçlanmıştır.Çalışmaya TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde öğrenim gören 1. ve 2. sınıf öğrencilerden yaş ortalaması 20.94 ? 1.33 yıl olan ve düzenli spor yapan 38 erkek ile yaş ortalaması 20.71 ? 1.01 yıl olan ve düzenli spor yapmayan 38 erkek öğrenci olmak üzere toplam 76 öğrenci gönüllü olarak katılmıştır.Deneklerin; yaş, boy, vücut ağırlığı, çevre ölçümü, pençe kuvveti (sağ-sol el), sırt ve bacak kuvveti, reaksiyon zamanı (ışık,ses), gövde esneklikliği, denge, dikey sıçrama, anaerobik güç, 6dk. koş yürü testi, aerobik kapasite, vücut yağ yüzdesi ve akademik başarı parametreleri ölçülmüştür. Deneklerin, vücut ağırlığı ve dikey sıçramalarından yararlanılarak anaerobik güç, 6 dk. kos yürü testinden yararlanılarak aerobik kapasite, Zorba Formülü'nden yararlanılarak vücut yağ yüzdeleri ve öğrencilerin genel ortalamaları alınarak akademik başarı düzeyleri hesaplanmıştır.Çalışmamızda deneklerin fiziksel uygunluk parametreleri Eurofit Test Bataryası ile ölçülmüştür. Gruplar için tanımlayıcı istatistik analizi yapılmış ve istatistiksel analizler için SPSS 11.00 programı kullanılmıştır. Tüm değişkenlerin aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim is to compare the relationship between physical fitness values and academic success of university students regularly and not regularly sporting, and determine whether there is a meaningful difference in the values of these two groups.A total of 76 students volunteered to participate in the study with 38 male students in 1. and 2. grade students educating in TOBB Economy and Technology University with mean age 20.94 ± 1.33 and regularly sporting and 38 male students with mean age 20.71 ± 1.01 and not regularly sporting.Age, height, body weight, girth, hand power (right-left hand), back and leg power, reaction time (light, sound), body flexibility, equilibrium, vertical leap, anaerobic power, 6 min. running and walking test, aerobic capacity, body fat percentage and academic success parameters of the subjects are measured. Anaerobic power of the subjects are calculated by making use of body weight and vertical leap, aerobic power by making use of 6 min. running and walking test, body fat percentages by making use of Zorba Formula and academic success levels by taking general averages of the students.In our study, the physical fitness parameters of the subjects are measured with Eurofit Test Battery. Descriptive statistical analysis is applied to the groups and SPSS 11.00 program is used for statistical analyses. Arithmetical mean and standard deviation values of all variables are calculated.