Köy enstitüleri modeli
Village institutes model
- Tez No: 683580
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ SERTAN BEŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Kuruluşundan bu yana hâlâ güncelliğini koruyan Köy Enstitüleri Modeli bu çalışmada ele alınmıştır. Köy Enstitüleri'nin kuruluşuna giden bu yolda geçirdiği evrelere, 1940 yılında yasal olarak kanun hâline getirilip yirmi bir enstitünün açılışına ve daha sonrasında çok partili sisteme geçiş ile birlikte çözülmeye başlayarak 1954 yılında kapatılması ve ardından yapılan eleştirilere yer verilerek Köy Enstitüleri kapanmasaydı olabileceklere ve Türkiye'nin eğitimindeki yansımalarına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Village Institutes Model is still keeping up to date since its foundation is under debated in this study. The stages on the way of its foundation, in 1940 legally enacted and opening of twenty-one institutes, and afterwards, closed in 1954, starting to disintegrate with the transition to the multi-party system and then, by giving places to the criticism. If Village Institutes were not closed, the possibilities and the reflections in the education of Turkey were mentioned.