Sağlık bilimleri fakültesi öğrencilerinin COVID-19 sürecinde yaşadıkları koronavirüs korkusu ile teknoloji bağımlılığı arasındaki ilişki
The relationship between the coronavirus phobia and technology addiction of the health sciences faculty students in the COVID-19 process
- Tez No: 683589
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ ERSÖĞÜTÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu araştırmada, sağlık bilimleri fakültesi öğrencilerinin COVID-19 pandemisi sürecinde yaşadıkları koronavirüs korkusu ile teknoloji bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlandı. Yöntem: İlişkisel ve tanımlayıcı desendeki bu araştırma 12 Mart-12 Nisan 2021 tarihleri arasında Fırat Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören öğrencilerle gerçekleştirildi. Araştırma yapılmadan önce örneklem büyüklüğü 310 olarak belirlendi. Araştırma bu tarihler arasında 1126 öğrenci ile tamamlandı. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Koronavirüs 19 Fobisi Ölçeği'' ve ”Teknoloji Bağımlılığı Ölçeği'' kullanıldı. Elde edilen veriler arasındaki ilişkilerin analizinde Pearson korelasyon analizi, değişkenlerin karşılaştırmasında ise Independent Sample T Test ve One Way Anova testleri kullanıldı. Bulgular: Koronavirüs 19 Fobisi Ölçeği toplam puan ortalaması 51,55 ± 15,92 ve Teknoloji Bağımlılığı Ölçeği toplam puan ortalaması 50,41 ± 17,94 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: This research aimed to examine the relationship between the coronavirus fear and technology addiction experienced by health sciences students during the COVID-19 pandemic. Method: This study, structured as a relational and descriptive research design, was carried out with Fırat University Health Sciences Faculty students between 12 March and 12 April 2021. The sample size was determined as 310 before the research. 1126 volunteer students participated in the study between these dates.“Personal Information Form,”“Coronavirus Phobia Scale,”and“Technology Addiction Scale”were used to collect data. Pearson correlation analysis was used to analyze the relationships between the data, and the Independent Sample T-Test and One Way ANOVA tests were used to compare the variables. Results: The mean score of the Coronavirus 19 Phobia Scale was 51.55 ± 15.92, and the mean score of the Technology Addiction Scale was 50.41 ± 17.94.