Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören öğrencilerin manevi destek algısını etkileyen etmenlerin belirlenmesi
Determination of the factors that affect moral support perception of students receiving education in the Faculty of Health Sciences
- Tez No: 683590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ARKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışma Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören öğrencilerin manevi destek algılarını etkileyen etmenlerin belirlenmesi amacıyla kesitsel ve tanımlayıcı türde yapılmıştır. Çalışmanın evrenini 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında Bursa Uludağ Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören 802 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise 4 Şubat-4 Nisan 2019 tarihleri arasında araştırmaya gönüllü olarak katılan ve araştırma koşullarına uyan öğrenciler oluşturmuştur. Araştırma verileri toplanırken 'Sosyodemografik Veri Toplama Formu' ve 'Manevi Destek Algısı Tespit Ölçeği' kullanılmıştır ve araştırmadan elde edilen veriler SPSS-23.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Shapiro-Wilk Testi iki grup karşılaştırmasında Mann-Whitney U Testi ve ikiden fazla grup karşılaştırmasında Kruskal Wallis Testi kullanılmıştır. Öğrencilerin Manevi Destek Algı puan ortalaması 51.36±8.96'dır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a cross-sectional and descriptive study to determine the factors that affect moral support perception of students receiving education in the Faculty of Health Sciences. Target population of the study consisted of 802 students receiving education in Bursa Uludag University Faculty of Health Sciences in the 2018-2019 academic year. Sample of the study consisted of students who participated in the study voluntarily between February 4th-April 4th, 2019 and met the inclusion criteria. The study data were collected using the 'Sociodemographic Data Collection Form' and the 'Determination of Moral Support Perception Scale' via the SPSS-23.0 package program. In evaluation of the data the Shapiro-Wilk Test was used. The Mann-Whitney U Test was used in paired group comparisons and the Kruskal Wallis Test in multiple group comparisons. Students' score average of moral support perception was found to be 51.36±8.96.