Üniversite öğrencilerinde hedonik açlık durumları ile uyku kalitesi arasındaki ilişki
The relationship between hedonic hunger conditions and sleep quality in university students
- Tez No: 683592
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin hedonik açlık durumu ile uyku kalitesi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma Munzur Üniversitesinde eğitim gören 18 yaş üzeri 163 erkek (%34,2), 315 kadın (%65,8) olmak üzere toplam 478 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Öğrencilerin kişisel özelliklerini ve beslenme alışkanlıklarını belirlemek için 31 sorudan oluşan bir anket formu ile Besin Gücü Ölçeği (BGÖ), Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) ve Lezzetli Besinleri Tüketme Motivasyon Ölçeği (PEMS) kullanılmıştır. Bulgular: Bu çalışmadaki öğrencilerin yaş ortalamasının 21,22±4,82 yıl olduğu bulunmuştur. Öğrencilerin BGÖ, PEMS ve PUKİ toplam ortalama puanları sırasıyla 3,29±0,89, 2,99±0,78 ve 14,78±2,02 olarak bulunmuştur. Öğrencilerin BKİ grupları ile BGÖ, PEMS ve PUKİ toplam puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the relationship between hedonic hunger and sleep quality of university students. Materials and Methods: The study was conducted on a total of 478 students, 163 males (34.2%) and 315 females (65.8%) >18 years, studying at Munzur University. A questionnaire consisting of 31 questions, Power of Food Scale (PFS), Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), and Palatable Eating Motives Scale (PEMS) was used to determine the personal characteristics and nutritional habits of the students. Results: The mean age of the students in this study was found to be 21.22±4.82 years. The students' total mean scores of PFS, PEMS, and PUKI were found to be 3.29±0.89, 2.99±0.78, and 14.78±2.02, respectively. There was no statistically significant relationship between the BMI groups of the students and the total scores of PFS, PEMS, and PUKI (p>0.05).