Acil servise senkop ile başvuran hastalarda kranial görüntülemenin retrospektif incelenmesi
Retrospecti̇ve analysis of cranial imaging in patients admitted to the emergency department with syncope
- Tez No: 683593
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN ASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, acil servise senkop ile başvuran hastalarda patolojik kranial görüntüleme bulgularını tanımak ve ilişkili muhtemel risk faktörlerini analiz etmek amaçlanmıştır. Haziran 2018 ile Şubat 2021 tarihleri arasında Bursa'da bulunan iki adet üçüncü basamak sağlık uygulama ve araştırma hastanesinin acil servisine senkop ile başvuran ve intrakranial patoloji düşünülerek kraniyal görüntüleme yapılan 2000 hasta retrospektif olarak incelenmiştir. Senkopu taklit edebilecek hipoglisemi, nöbet, konversiyon gibi durumlar, primer yakınması senkop ile uyumlu olmayan hastalar, 18 yaşından küçük, travma öyküsü, koma durumu, persistan bilinç kaybı, alkol veya madde kullanımı ve bilinen intrakranial patolojisi olan hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. Verilerin analizi SPSS v22 paket programı ile yapılmıştır. 1394 hasta (672 erkek ve 722 kadın, 18 – 96 yaş aralığı, ortalama yaş 57,5) çalışmaya dâhil edilmiştir. 151'i (%10,8) kranial BT ve 372'si (%26,7) kranial MR olmak üzere, toplamda 523 (%37,5) hastada patolojik görüntüleme bulgular saptanmıştır. Fokal nörolojik defisit, tansiyon yüksekliği, nörolojik semptom, koagülopati, AFR yüksekliği, troponin yüksekliği, atriyal fibrilasyon, anemi ve ek hastalık (malignite, hipertansiyon, diyabet, serebrovasküler hastalık) varlığı istatistiksel olarak ilişkili risk faktörleri olarak belirlenmiştir. Acil servis hekimleri hayatı tehdit eden intrakranial patolojileri kaçırmamak için çoğu zaman kesitsel görüntüleme yöntemlerine başvurmaktadır. Bu durum sağlık hizmetlerinin maliyetini arttırmakla beraber, birçok hastayı gereksiz radyasyona bağlı oluşabilecek komplikasyonlara maruz bırakmaktadır. Anormal kraniyal görüntüleme ile ilişkili risk faktörlerinin belirlenmesinin, acil servise senkop ile başvuran hastalarda rutin kraniyal BT ve MR kullanımını azaltma potansiyeline sahip olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to describe the pathological findings and investigate possible risk factors related to abnormal cranial imaging in patients presenting to the emergency department with syncope. A total of 2000 sycope patients who applied to the emergency departments of two tertiary referal hospitals located in Bursa and underwent cranial imaging (CT or MRI scan) were retrospectively analyzed. Patients whose primary complaint was not compatible with syncope, under 18 years of age, those with conditions such as hypoglycemia, seizure, conversion, trauma, coma, persistent loss of consciousness, alcohol or substance use and known intracranial pathology were excluded from the study. Data analysis was done with SPSS v22 package program. 1394 patients (672 men and 722 women; range, 18 – 96 years; mean 57.5 years) were included in the study. Pathological findings related to syncope were observed in a total of 523 (37.5%) patients; 151 (10.8%) cranial CT and 372 (26.7%) cranial MRI. The following risk factors were found to be significantly corrrelated with pathologic cranial imaging results; focal neurological deficit, high blood pressure, neurological symptoms, coagulopathy, increased levels of acute phase reactans, elevated serum troponin levels, atrial fibrillation, anemia and presence of additional illness (malignancy, hypertension, diabetes, cerebrovascular disease). Emergency physicians often resort to cross-sectional imaging methods to avoid missing life-threatening intracranial pathologies related to syncope. This situation exposes most patients to unnecessay radiation and increses healthcare costs. Identifying risk factors associated with abnormal cranial imaging has the potential to reduce the use of routine cranial CT and MRI in patients presenting to the emergency department with syncope.