Üniversite öğrencilerinde hedonik açlık durumu ile ilişkili faktörlerin araştırılması
Investigation of factors associated with hedonic hunger in university students
  1. Tez No: 832734
  2. Yazar: SİMGE POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YONCA SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Hedonik açlık, fizyolojik açlıktan bağımsız olarak lezzetli, basit karbonhidrat ve şeker içeriği yüksek besinleri tüketmekten duyulan haz ve motivasyon ile karakterize bir durumdur. Bu araştırma, Nisan-Mayıs 2023 tarihlerinde bir vakıf üniversitesi öğrencilerinde hedonik açlık varlığı ve ilişkili faktörleri belirleyebilmek amacıyla, 68'i kadın 30'u erkek olmak üzere 98 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Anket formu ile öğrencilerin demografik ve antropometrik özellikleri, sigara, alkol tüketimleri ve fiziksel aktivite durumları gibi sağlık verileri, üç günlük besin tüketim kaydı ile beslenme alışkanlıkları, Besin Gücü Ölçeği (BGÖ) ile hedonik açlık durumları ve Görsel Analog Skalası (GAS) ile besinlere duydukları istek, yüz yüze görüşme tekniği uygulanarak elde edilmiştir. Çalışmaya katılan kadın öğrenciler normal aralıkta vücut ağırlığına sahip iken, erkek öğrenciler fazla kiloludur. Öğrencilerin %82,6'sının BGÖ puanları 2.5 ve üzeri olarak bulunmuş ve hedonik açlık varlığı ile ilişkilendirilmiştir. Hedonik açlığa sahip öğrencilerin %67,9'u kadındır. Öğrencilerin beden kütle indeksi ve bel çevresi değerleri ile hedonik açlık durumları arasında pozitif yönde anlamlı bir korelasyon bulunmuştur. Görsel skalada hedonik açlığa sahip öğrencilerin fastfood, patates kızartması ve çikolatalı pasta istek puanlarının hedonik açlığa sahip olmayan öğrencilere göre anlamlı olarak yüksek olduğu görülmüştür. Sonuç olarak; üniversite öğrencilerinin hedonik açlığa sahip olabileceği ve hedonik açlığın öğrencilerde yüksek enerjili, basit karbonhidrat ve yağdan zengin besin tercihlerine yol açtığı ve bu nedenle hedonik açlığın öğrencilerde obezite riskini arttırabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hedonic hunger is a condition characterized by the pleasure and motivation to consume delicious foods with high simple carbohydrate and sugar content,independent of physiological hunger. This study was conducted on 98 students (68 female and 30 male) in April-May 2023 to determine the presence of hedonic hunger and related factors in students of a foundation university. Health data such as demographic and anthropometric characteristics, smoking, alcohol consumption and physical activity status of the students were obtained using a questionnaire, dietary habits were obtained using a three-day food consumption record, hedonic hunger status was measured using the Power of Food Scale (PFS) and food cravings were measured using the Visual Analog Scale (VAS) using a face-to-face interview technique. The female students participating in the study had body weights in the normal range, while the male students were overweight. The PFS scores of 82.6% of the students were found to be 2.5 and above and were associated with the presence of hedonic hunger. Of the students with hedonic hunger, 67.9% were female. A significant positive correlation was found between the body mass index and waist circumference values of the students and their hedonic hunger status. In the visual scale, students with hedonic hunger had significantly higher desire scores for fastfood, french fries and chocolate cake than students without hedonic hunger. In conclusion; it was determined that university students may have hedonic hunger and hedonic hunger leads to high energy, simple carbohydrate and fat rich food preferences in students and therefore hedonic hunger may increase the risk of obesity in students.