Tip 2 diyabetli bireylerde aile desteğinin hastalığı kabullenme ve tedavi uyumuna etkisi
The effect of family support on disease acceptance and treatment adherence in individuals with type 2 diabetes
- Tez No: 683600
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AFİTAP ÖZDELİKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu araştırma tip 2 diyabetli bireylerde aile desteğinin hastalığı kabullenme ve tedavi uyumuna etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı nitelikte olan araştırma Haziran 2020-Aralık 2020 tarihleri arasında Ordu İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı Ordu Aybastı DH ve Ordu Fatsa DH'nin dahili servis ve polikliniklerinde yapılmıştır. Araştırma örneklemini araştırmaya dahil edilme kriterlerini taşıyan 200 diyabetik birey oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri anket yöntemi ile toplanmıştır. Veriler Tanıtıcı Form, Hensarling'in Diyabet Aile Destek Ölçeği(HDADÖ), Hastalığı Kabul Ölçeği(HKÖ) ve Tip 2 Diabetes Mellitus Tedavisine Hasta Uyum Ölçeği (DTHUÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde frekans, ortalama, standart sapma, tek yönlü varyans analizi, bağımsız örnekler t testi, Kruskal Wallis ve Mann Withney U test istatistiği, Pearson ve Spearman korelasyon analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF FAMILY SUPPORT ON ACCEPTANCE OF THE DISEASE AND TREATMENT ADAPTATION IN INDIVIDUALS WITH TYPE 2 DIABETES Nurbanu ARI Ondokuz Mayıs University Institute of Graduate Studies Department of Nursing Master, June/2021 Supervisor: Assist. Prof. Dr. Afitap ÖZDELİKARA Aim: This study was conducted to determine the effect of family support on disease acceptance and treatment compliance in individuals with type 2 diabetes. Materials and Methods: The descriptive research was conducted between June 2020-December 2020 in the internal services and polyclinics of Ordu Aybastı DH and Ordu Fatsa DH, affiliated to Ordu Provincial Health Directorate. The research sample consists of 200 diabetic individuals who meet the inclusion criteria. The data of the research were collected by questionnaire method. The data were collected using the Descriptive Form, Hensarling's Diabetes Family Support Scale (HDFSS), the Disease Acceptance Scale (DAS) and the Patient Compliance Scale for the Treatment of Type 2 Diabetes Mellitus (DTPCS). In the analysis of the data, frequency, mean, standard deviation, one-way analysis of variance, independent samples t test, Kruskal Wallis and Mann Withney U test statistics, Pearson and Spearman correlation analysis were used.