Tarhun ekstraktı ile gümüş nanopartikül sentezi
Silver nanoparticle synthesis with tarragon extract
  1. Tez No: 683654
  2. Yazar: FATMA KÜBRA ALTUNCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYBİKE KAMİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada indirgeyici ajan olarak tarhun ekstraktının kullanımıyla gümüş nanopartiküllerin mikrodalga destekli yeşil sentezi gerçekleştirilerek sentez koşullarının optimizasyonu, optimum koşullarda üretilen nanopartiküllerin karakterizasyonu ve antimikrobiyel özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tarhun ekstraktı ile mikrodalga destekli gümüş nanopartikül üretiminin optimizasyonunda yanıt yüzey yöntemi kullanılmıştır. Optimizasyon için işlem süresi (dk), AgNO3 konsantrasyonu (mM) ve tarhun ekstrakt konsantrasyonu (% v/v) olmak üzere üç değişken parametrenin, yanıt olarak seçilen UV - vis spektrofotometrede 200 – 700 nm dalga boyu arasındaki spektral zirve absorbans değerleri üzerine etkisi Box – Behnken deneme dizaynı kullanılarak belirlenmiştir. Optimizasyon çalışması sonucunda, istenilirlik derecesi 1 olan 43 koşuldan, işlem süresi 5,25 dk, AgNO3 konsantrasyonu 9,89 mM, tarhun ekstrakt konsantrasyonu % 14,80 olan koşullarda tarhun gümüş nanopartiküllerin (TAgNP) üretimi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to optimize the synthesis conditions, characterize the nanoparticles produced under optimum conditions and determine their antimicrobial properties by performing microwave assisted green synthesis of silver nanoparticles using tarragon extract as a reducing agent. Response surface method was used in the optimization of microwave-assisted silver nanoparticle production with tarragon extract. For optimization, effect of three variable parameters, namely processing time (min), AgNO3 concentration (mM) and tarragon extract concentration (%v/v) on selected response spectral peak absorbance values between 200 – 700 nm wavelength in the UV - vis spectrophotometer determined by using Box-Behnken trial design. As a result of the optimization study, tarragon silver nanoparticles (TAgNP) were produced from 43 conditions with a desirability value of 1, with a processing time of 5.25 minutes, AgNO3 concentration of 9.89 mM, and tarragon extract concentration of 14.80%.