16-18 yaş grubu erkek futbolcularda tabata antrenmanının bazı temel motorik özelliklere etkisi
Investigation of the effect of tabata training on some basic motoric characteristics in male football players aged 16-18 years
  1. Tez No: 891809
  2. Yazar: İBRAHİM GÖK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİASKER KUMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma Tabata antrenmanın, futbol antrenmanı yapan bireylerde sürat, esneklik, dayanıklılık, çeviklik ve patlayıcı kuvvete etkisinin olup olmadığını incelemek amacıyla yapılmıştır. Tabata protokolü, süresi oldukça kısa ancak yoğunluğu yüksek olan Yüksek Yoğunluklu Aralıklı Antrenman (HIIT) modellerinden biridir ve bunu uygulama süresine kıyasla epeyce kısa bir toparlanma takip eder. Çalışmada, 16-18 yaş grubu erkek futbolculara 8 hafta boyunca futbol antrenmanının yanında uygulanmıştır. Normal futbol antrenmanı yapan 1. grup ve futbol antrenmanı ile birlikte Tabata antrenmanı yapan 2. grup incelenmiştir. Bu çalışmaya 16-18 yaş aralığında sadece futbol antrenmanı yapan kontrol grubu (n=8) futbol antrenmanı ile Tabata antrenman deney grubu(n=8) olmak üzere toplamda 16 gönüllü sporcu katılım sağlamıştır. Deney ve kontrol grupları yansız atama ile gruplara ayrılmıştır. Antrenmanlara başlamadan önce her iki gruptaki katılımcıların ön test ölçümleri alınmış ve 8 hafta sonunda son test ölçümleri alınmıştır. Deney grubu ile yapılan 8 haftalık Tabata protokolüne göre hazırlanmış antrenman programı öncesinde ve sonrasında olacak şekilde her iki gruba Tabata antrenmanının sürate etkisini ölçmek amacıyla 20 m sprint testi, esnekliğe etkisini ölçmek amacıyla otur-eriş testi, patlayıcı kuvveti ölçmek amacıyla durarak uzun atlama testi, dayanıklılığa etkisini ölçmek amacıyla yo-yo 1 testi, çevikliğe etkisini ölçmek amacıyla Illionis test uygulanmıştır. Çalışmada elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 25 programına aktarılıp, istatistiksel analizler gerçekleştirilmiştir. İstatistiksel işlemlerde deney ve kontrol grupları arası farklılıkların tespitinde anlamlılık düzeyi olarak 0,05 olarak kabul edilmiştir. Tabata antrenmanının uygulandığı 16-18 yaş grubundaki futbolcular üzerinde bazı temel motorik özelliklerinin ölçümlerinin yapıldığı test sonuçlarının pozitif olarak daha anlamlı çıktığı gözlemlenmiştir. Tabata antrenman metodu uygulanan futbolcular üzerinde bazı temel motorik özelliklerin gelişmesi yönünde olumlu sonuçlara katkı sağladığı için antrenman programlarının içinde alternatif antrenman programı olarak uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine whether Tabata training had an effect on speed, flexibility, endurance, agility and explosive strength in individuals in training football. The Tabata protocol is one of the High Intensity Interval Training (HIIT) patterns that is very short in duration but high in intensity, followed by a very short recovery compared to the execution time. In the study, male football players in the 16-18 age group will be given football training for 8 weeks. The first group, which did normal football training, and the second group, which did Tabata training along with football training, were examined. A total of 16 volunteer male athletes between the ages of 16-18 participated in this study, including the control group (n=8) who trained only in football and the experimental group (n=8) in football training and Tabata training. Sample and control groups were divided into groups with unbiased assignment. Pre-test measurements were made in both groups before starting the training, and post-test measurements were made at the end of 8 weeks. Before and after the training program prepared according to the 8-week Tabata protocol conducted with the sample group, both groups were given a 20 m sprint test to measure the effect of Tabata training on speed, a sit-and-reach test to measure its effect on flexibility, a standing long jump test to measure explosive strength, the yo-yo 1 test was applied to measure its effect on endurance, and the Illionis test was applied to measure its effect on agility. The data obtained in the study are transferred to SPSS 25 in a computer environment and their analysis is carried out. In statistical procedures, the significance level was accepted as 0.05 in determining the differences between the experimental and control intervals. It was observed that the test results, in which some basic motoric features were measured on football players in the 16-18 age group to whom Tabata training was applied, were more positive and significant. Tabata training method can be applied as an alternative training program in training programs as it contributes to positive results in the development of some basic motoric features in football players.