'Beyaz Bant', 'İki Dil Bir Bavul' ve 'Çalıkuşu' filmleri aracılığıyla kültür aktarımının yabancı dil öğrenimine katkısı
Contribution to foreign language learning by way of culture transferring via films 'Beyaz Bant', 'İki Dil Bir Bavul' and 'Çalikuşu'
  1. Tez No: 683747
  2. Yazar: NİHAN KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVZAT BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Filmler hem bir sanat dalı olarak hem de bir kitle iletişim aracı olarak görülebilir. Filmler aracılığı ile bir toplumun sahip olduğu kültür hakkında bilgi sahibi olabiliriz. Bu çalışmanın amacı da kültür kavramını açarak Alman ve Türk kültürü arasındaki farklılıkları“Beyaz Bant”,“İki Dil Bir Bavul”ve“Çalıkuşu”filmlerini inceleyerek ortaya koymaktır. Her toplumun kendine özgü davranış şekilleri vardır ve bu davranış şekilleri bizi birbirimizden ayıran ve bizi farklı kılan en önemli özelliklerimizdir. Bu davranış şekilleri arasında selamlaşma, vedalaşma, jest ve mimikler gösterilebilir. Kültür, belli bir toplumda yaşayan insanlar tarafından oluşturulur ve gelecek nesillere aktarılır. Bu nedenle dil ile kültür arasında sıkı bir ilişki vardır. Çünkü dili bilmek tek başına yeterli değildir. İyi bir iletişim kurmak istiyorsak o toplumun gelenek ve göreneklerini de iyi bilmemiz gerekir. Dil ile kültür birbirinden ayrılmamalıdır. Filmler aracılığıyla edindiğimiz kültür hem insanlar tarafından merak uyandırır hem de edindiğimiz kültüre karşı bizi daha hoşgörülü olmaya sevk eder. Filmlerin içinde bulunan kültürün yansıtılması alıcının bu kültürü hoşgörüyle karşılaması yabancı dil öğreniminde karşı kültüre duyulan olumlu bakış açısının gelişmesine neden olur. Bu da yabancı dil öğreniminde kolaylık sağlar. Bu çalışmada da dil ile kültür ilişkisi, kültürün önemi, kültürlerarasılık ve bunun filmler aracılığı ile yabancı dil öğreniminekatkısı incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Films can be assumed both as a type of art and mass media. By watching films one can learn about the culture of a society. By examining the films“Das Weisse Band”,“İki Dil Bir Bavul”and“Çalıkuşu”, we are going to find and put forward the differences between the German and Turkish culture. Each society has unique behavioral patterns. These patterns distinguish each society from one another and are the most important features that make one society unique among others. Among these behavioral patterns are the greetings, saying goodbye to each other, addressing forms and ceremony. Culture is created by people and transferred to the following generations again by people. For that reason, there is a direct connection between language and culture. It is not enough knowing a language without its culture. In order for a good communication within a society, one needs to know about the conventions of that society. Because, language and culture are a whole which can not be separated. Culture we gained via films not only attracts people but also makes us more torerable towards that culture. Mirroring the culture in films and tolerance shown by the audiences, improves the aspect towards target culture in learning that foreign language. And this improvement facilitates learning foreign languages. In this study; we are going to deal with the connection between language and culture, the importance of culture, inter- culturalness, and contribution of this to foreign language learning via films.