Topraktan uygulanan yarasa gübresinin arpa ve mercimek gelişimi ile rizosfer toprağın bazı biyolojik özelliklerine etkisi
The effect of bat manure applied from soil on barley and lentil growth and some biological properties of rizosphere soil
- Tez No: 683748
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Ülkemizde tarımsal üretimde sürdürülebilirliği sağlamak, daha etkili ve verimli olabilmek için toprağın en önemlisi organik bileşiklerin korunması ve geliştirilmesi önemlidir. Tarım topraklarının kimyasal, fiziksel ve biyolojik özelliklerinde yararlı ve bilinen en eski sistem organik gübre kullanımıdır. Son dönemlerde tarımsal üretimi artırmak, toprak organik madde içeriğini zenginleştirmek ve korumak için ülkemizde yüksek oranda rezervi bulunan yarasa gübresinin kullanımı söz konusudur. Bu çalışmada, yarasa gübresinin ülkemiz ve bölgemiz tarımında önemli bir alana sahip olan arpa ve mercimek gelişimi ve kök bölgesi (rizosfer) bazı toprak mikrobiyolojik özellikleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışma tesadüf parselleri deneme desenine göre kurulmuş ve sera koşullarında yürütülmüştür. Uygulamada kullanılan yarasa gübresi ticari olarak satın alınmıştır. Çalışmada yarasa gübresi ekimle birlikte topraklara (%0 (kontrol), %0.5, %1 ve %1.5) dört dozda uygulanmıştır. Ekimden 9 hafta sonra hasat edilen arpa ve mercimeğin bitki boyu, yeşil aksam ve kök yaş ve kuru ağırlıkları, kök uzunluğu, yaprakların klorofil içerikleri ve kök bölgesi β-glukosidaz enzim aktivitesi, CO2 içeriği, maya+küf ve toplam bakteri gibi mikrobiyolojik özellikleri incelenmiştir. Çalışma sonucu, toprağa farklı dozlarda uygulanan yarasa gübresinin arpa ve mercimekte bitki boyu, yeşil aksam yaş ve kuru ağırlığı, kök yaş ve kuru ağırlığı, kök uzunluğu, klorofil içeriği ve kök bölgesi bazı mikrobiyolojik özellikleri üzerine olumlu artışlar gösterdiği tespit edilmiştir. Uygulanan yarasa gübresi doz oranı artıkça arpa bitki boyu, yeşil aksam yaş ve kök yaş ağırlığı, topraktaki CO2 içeriği, β-glukosidaz aktivitesi ve maya+küf düzeyi artmış ancak kök uzunluğu, yeşil aksam kuru ve kök kuru ağırlığı, klorofil içeriği ve toplam bakteri düzeyi farklı artışlar göstermiştir. Uygulanan yarasa gübresi doz oranı artıkça mercimek kök bölgesi topraktaki CO2 içeriği, β-glukosidaz aktivitesi, maya+küf ve toplam bakteri düzeyi artmış ancak bitki boyu, yeşil aksam yaş ve kuru ağırlığı, kök yaş ve kuru ağırlığı, kök uzunluğu ve klorofil içeriği farklı artışlar göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER: Yarasa gübresi, mercimek, arpa, bitki gelişimi, rizosferin bazı mikrobiyolojik özellikleri
Özet (Çeviri)
In order to ensure sustainability in agricultural production in our country and to be more effective and productive, it is important to protect and develop organic compounds, the most important of the soil. The oldest known system useful in the chemical, physical and biological properties of agricultural soils is the use of organic fertilizers. Recently, bat manure, which has high reserves in our country, has been used to increase agricultural production, enrich and protect soil organic matter content. In this study, the effect of bat manure on the development of barley and lentil, which has an important area in our country and region's agriculture, and some soil microbiological properties of the root zone (rhizosphere) were investigated. The study was set up according to the randomized plot design and carried out under greenhouse conditions. The bat manure used in the application was purchased commercially. In the study, bat manure was applied to the soils (0% (Control), 0.5%, 1% and 1.5%) in four doses during planting. The microbiological properties of barley and lentil harvested 9 weeks after planting, such as plant height, green parts and root wet and dry weights, root length, chlorophyll contents of leaves and root region β-glucosidase enzyme activity, CO2 content, yeast + mold and total bacteria were examined. As a result of the study, it was determined that bat manure applied in different doses to the soil showed positive increases in barley and lentil on plant height, green parts wet and dry weight, root wet and dry weight, root length, chlorophyll content and some microbiological characteristics of the root region. Barley plant height, green parts wet and root wet weight, CO2 content in soil, β-glucosidase activity and yeast + mold level increased as the bat manure dose rate applied increased, but root length, dry and root dry weight of green parts, chlorophyll content and total bacteria level showed different increases. As the bat manure dose rate increased, the CO2 content of the lentil root region, β-glucosidase activity, yeast + mold and total bacteria level increased, but plant height, green parts wet and dry weight, root wet and dry weight, root length and chlorophyll content increased differently. KEY WORDS: Bat manure, lentil, barley, plant growth, some microbiological features of the rhizosphere