Telif hakları bakımından bilgisayar programları: Araişlerlik serbestisi ile özgür ve açık kaynak kodlu programlar
Copyright aspects of computer programs: İnteroperability and free and open source software
- Tez No: 683749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜLÜRYA YUSUFOĞLU BİLGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 400
Özet
Bilgisayar programları, işlevsellikleri ön planda olması sebebiyle diğer telif hakkı konusu eserlerden farklılık göstermektedir. Klasik telif hakkı düzenlemeleri ile bilgisayar programı eser sahiplerine tanınan koruma, başkaca programların çalışmasını ve geliştirilmesini, başka bir deyişle araişlerliği engelleyebilecek nitelikte kullanılabilmekte ve yorumlanabilmektedir. Bu sebeplerle bilgisayar programı eser sahiplerinin menfaatleri ile kamu menfaati arasında denge kurulması önem taşımaktadır. Anılan bu dengenin kurulabilmesi amacıyla çalışmada, (i) araişlerlik serbestisinin kamu menfaatine olacak şekilde geniş yorumlanması ve (ii) araişlerlik serbestisine alternatif olarak özgür ve açık kaynak modeli altında bilgisayar programı geliştirilmesinin desteklenmesi, yaygınlaştırılması ve kurumsallaştırılması ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to the prominence of their functionality aspect, computer programs differ from other copyrighted works. The protection granted by classical copyright regulations to the authors of computer programs can be used and interpreted in a way that may prevent the interoperability and development of other programs. For these reasons, it is important to establish a balance between the interests of the authors of computer programs and the public interest. In order to strike this balance, this study proposes to (i) opt for the broad interpretation of interoperability authorisation to serve the public interest and (ii) use the free and open source model for the development of computer programs as an alternative to the interoperability authorisation.