İdempotent matrisler ile idempotent lineer dönüşümler
İdempotent matrices and idempotent linear transformations
- Tez No: 683791
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ÖZTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tezde, matrisler, idempotent matrisler ve lineer dönüşümlerle ilgili bilgilere yer verilmiştir. A ve B, 2×2 tipinde sıfır olmayan idempotent kompleks matrisler olmak üzere A ve B nin bir lineer kombinasyonu olan P matrisinin de idempotent olabilmesi için B matrisinin bileşenleri elde edilmiş ve P matrisinin singüler olduğu gösterilmiştir.Ayrıca A ve B matrislerine karşılık gelen bazı idempotent lineer dönüşümlerin bileşkelerinin de idempotent lineer dönüşüm olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, information about matrices, idempotent matrices and linear transformations is given. A and B are nonzero idempotent complex matrices of Type 2×2, for the matrix P, which is a linear combination of A and B, is idempotent, the components of Matrix B have been obtained and shown that matrix P is singular. In addition, it has been shown that the composition of some idempotent linear transformations corresponding to A and B matrices are idempotent linear transformations.