Farklı remineralizasyon ajanlarının kök çürüklerine etkisinin in vitro olarak incelenmesi
In vitro evaluation of the effects of various remineralization agents in root caries
  1. Tez No: 683793
  2. Yazar: MERVE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DİNA ERDİLEK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmanın amacı; remineralizasyon ajanlarının yapay kök çürükleri ve S. mutans ile L. casei biyofilmi üzerindeki etkilerini incelemektir. Sığır dişlerinin kök yüzeylerinden elde edilen 138 adet örnek 5 gün demineralizasyon solüsyonunda bekletildi. Yapay çürük oluşturulan örnekler (1) kontrol, (2) Sodyum florür (NaF), (3) NaF+Kazein Fosfopeptid Amorf Kalsiyum Fosfat (CPP-ACP), (4) NaF+Trikalsiyum Fosfat (TCP), (5) NaF+Ksilitol kaplı Kalsiyum Fosfat (CXP) ve (6) Gümüş Diamin Florür/Potasyum İyodür (SDF/KI) gruplarına (n=23) ayrıldı. Sonrasında spektral analiz yapılacak örneklere remineralizasyon ajanları uygulandıktan sonra pH döngüsüne tabi tutuldu. pH döngüsü öncesi ve sonrasında LF ve FTIR-ATR analizleri yapıldı. Biyofilm değerlendimeleri içinse demineralize örneklere ajanlar uygulanıp, üzerlerinde S. mutans ve L. casei ile ikili biyofilm oluşumu sağlandı. Oluşan biyofilm CLSM ve SEM ile incelendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effects of different fluoride varnishes on artificial root caries lesions and biofilm formation. Bovine root dentin specimens (n=138) were prepared and demineralised for 5 days. Dentin blocks randomly allocated to 6 groups (n=23/group): (1) untreated control, (2) Sodium Fluoride (NaF), (3) NaF+ Casein Phosphopeptide-stabilized Amorphous Calcium Phosphate complexes (CPP-ACP), (4) NaF+ Tricalcium Phosphate (TCP), (5) NaF+ Xylitol-coated Calcium and Phosphate (CXP) and (6) Silver Diamine Fluoride/Potassium İodide (SDF/KI). Specimens spared for spectral analysis (n=15) were subjected to pH cycling for 8 days. Before and after ph cycling, FTIR-ATR and Laser Fluorescence were used to detect changes in organic/inorganic content. S. mutans and L. casei dual-species biofilm were performed on artificial caries lesions treated with remineralization agents (n=8). Bacterial biofilm formation was evaluated with CLSM and SEM. The obtained data was analyzed with SPSS version 25.0.