An eclectic approach to James Joyce's Dubliners
James Joyce'un Dublinliler adlı eserine seçmeci bir yaklaşım
- Tez No: 683873
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDUL SERDAR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez, James Joyce'un Dublinliler eserindeki üç kısa öyküleri eklektik yaklaşımlar ışığında incelemeye odaklanmaktadır. Ayrıca, eserin yazıldığı dönemi, yazılmasının asıl amacını ve bu edebi metinlerin okuyucu üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Dublinliler koleksiyonunda sunulan konuların çeşitliliği onu çoklu edebi teoriler çerçevesinde incelemeye yardımcı olmaktadır. Bu sebepten ötürü, bu çalışma Dublinliler'deki“Eveline”,“After The Race”ve“Araby”isimli üç kısa hikayeye odaklanarak, bu hikayeleri sırasıyla Feminist, Tarihsel-Biyografik ve Psikanalitik eleştiri ışığında ele almaktadır. Joyce, ilk öyküde İrlanda toplumunun genel durumunu kadın koşulları açısından bir yaklaşımla incelemekte; ikinci öyküde İrlanda'nın sosyo-ekonomik, politik ve kültürel durumuna atıf yapmakta; üçüncüde ise çocukluktan ergenliğe geçiş dönemini ele almaktadır. En önemlisi, bu seçilmiş kısa öyküler, yüzyılın başında Dublin'deki tüm sosyal bölünmeleri vurgulayan bir kadın, bir erkek ve bir çocuk olarak kahramanların çeşitliliği ile diğerlerinden ayrılmaktadır. Ayrıca Joyce'un beklentilerine, hayallerine, acılarına ve hayal kırıklıklarına odaklanması, yirminci yüzyılın başlarında Dublin'de kendisinin de tanık olduğu gerçek yaşamdaki acıları ve paralize olma durumunu yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on examining three short stories in James Joyce's Dubliners in the light of eclectic approaches; it explores the period in which the work was written, the main purpose behind its writing, and the effect of this literary texts on readers. Undeniably the variety of the presented topics in the collection of Dubliners helps to examine it in the frame of multiple literary theories. In that sense, this study examines three masterpieces in Dubliners:“Eveline”,“After The Race”, and“Araby”, in the light of Feminist, Historical-Biographical, and Psychoanalytic criticism, respectively. In the light of the chosen critical approaches, Joyce refers in his stories to the general states of the Irish society in terms of women's conditions at the first story, socio-economic, political, and cultural situation of Ireland at the second one, and the transitional period from childhood to adolescence in the third one. Most notably, these selected short stories are distinguished by the variety of the protagonists as being a woman, a man, and a child, which highlights all social divisions in Dublin at the turn of the century. Besides, Joyce's concentration on their expectations, dreams, sufferings, and frustrations reflects the real-life paralysis in Dublin that he witnessed in the early twentieth century.