Türkiye'de sermaye malı ithalatı ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin teknoloji transferi yönünden incelenmesi
Investigation of the relationship between capital goods imports and economic growth in Turkey in terms of technology transfer
  1. Tez No: 683874
  2. Yazar: YALÇIN AKYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de sermaye malı ithalatı ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki teknoloji transferleri yönünden incelenerek ithalata dayalı büyüme hipotezi 2000Q1-2019Q4 dönemi için test edilmiştir. Johansen Eşbütünleşme testi sonuçları gayri safi yurtiçi hasıla, istihdam, sabit sermaye oluşumu ve sermaye malı ithalatı değişkenleri arasında uzun dönemli bir ilişki olduğunu göstermektedir. VECM sonuçlarına göre ise hata düzeltme katsayısının (ECT) istatistiki olarak anlamlı ve negatif işaretli olması modelde kısa dönemde oluşan dengesizliklerin ya da uzun dönem dengeden sapmaların her bir çeyrek dönemde %17.78' sinin giderildiğini göstermektedir. Varyans Ayrıştırma Analizi' nde ise, onuncu dönemde gayri safi yurtiçi hasılada gözlemlenen değişmelerin %13' ünün sermaye malı ithalatından kaynaklandığı tespit edilmiştir. Etki - Tepki Analizi sermaye malı ithalatında meydana gelen bir birim standart hatalık şokun gayri safi yurtiçi hasıla üzerindeki etkisinin pozitif yönde gerçekleşmekte olduğunu göstermektedir. Elde edilen bulgulardan Türkiye'nin sermaye malları ithalatının büyüme üzerinde olumlu etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the import-led growth hypothesis was tested for the period 2000Q1-2019Q4 by examining the relationship between capital goods imports and economic growth in terms of technology transfers in Turkey. According to the results of Johansen cointegration analysis, it is concluded that there is a long-term relationship between the variables of gross domestic product, employment, fixed capital formation and imports of capital goods. The fact that the error correction coefficient (ECT) calculated according to the VECM results is statistically significant and has a negative sign indicates that 17.78% of the short-term imbalances or long-term deviations from the long-term balance are eliminated in each quarter. In the Variance Decomposition Analysis, it was determined that 13% of the changes observed in the gross domestic product in the tenth period resulted from the imports of capital goods. The Impulse Response Analysis indicates that one standard deviation shock to imports of capital goods has positive effect on the gross domestic product. From the findings, it was concluded that Turkey' s imports of capital goods has a positive effect on growth.