Sınıf öğretmenlerinin milli değer öğretimine yönelik tutumlarının belirlenmesi
Determination of primary school teachers' attitudes towards teaching of national value
  1. Tez No: 683876
  2. Yazar: HARUN GÜNEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırma, sınıf öğretmenlerinin millî değer öğretimine yönelik tutumlarının cinsiyet, kıdem, eğitim durumu, medeni durum vd. değişkenlerine göre incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma evreni 2017-2018 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Ankara ilinin sekiz merkez ilçesinde ilkokullarda görevli sınıf öğretmenleri oluşturmuştur. Araştırmada dört yüz doksan dört sınıf öğretmeni ile yüz yüze görüşme yapılmıştır. Araştırmada Millî Değerlerin Öğretimine Yönelik Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin genel olarak millî değerlerin öğretimine yönelik olumlu bir tutuma sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Sınıf öğretmenlerinin millî değer öğretimine yönelik tutumlarında cinsiyet, kıdem, eğitim durumu, medeni durum, çekirdek veya geniş ailede yaşama, değer eğitimine ilişkin herhangi bir hizmet içi kursa katılma/eğitim alma değişkenlerinde anlamlı bir farklılık tespit edilmemiş; öğretmenlerin değer eğitimine ilişkin kitap, dergi, makale vb. okumaları millî değerlerin öğretimini değerli bulma düzeyini etkilemiştir. Herhangi bir yayın okuyan öğretmenlerin okumayanlara oranla daha yüksek tutuma sahip olduğu sonucunu belirlenmiştir. Derslerde değer eğitime yönelik çalışma yapıp yapmama değişkeninde öğretmenlerin tutumlarında farklılık olmadığı ancak; okulda değer eğitimine yönelik ortak bir çalışma yapan öğretmenlerin değerlerin öğretimine yönelik tutumunun ortak çalışma yapmayan öğretmenlere göre daha olumlu olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Millî değer öğretimini önemli bulup bulmama değişkeninde ise millî değer öğretimini önemli bulan öğretmenlerin millî değerlerin öğretimine yönelik tutumu, millî değer öğretimini önemli bulmayan öğretmenlere göre daha olumlu olduğunu söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine primary school teachers' attitudes towards teaching national values such as gender, seniority, educational status, marital status, etc. aims to analyze it according to its variables. Screening model was used in the research. The study population of the study consisted of primary school teachers's working in primary schools in eight central districts of Ankara in the spring semester of the 2017-2018 academic year. In the research, face-to-face interviews were conducted with four hundred ninety-four classroom teachers. In the research, Attitude Scale towards Teaching National Values was used. As a result of the research, it was revealed that teachers generally have a positive attitude towards teaching national values. There was no significant difference in the attitudes of primary school teachers's towards teaching national values in terms of gender, seniority, educational status, marital status, living in the nuclear or extended family, participating in any in-service course / receiving education related to value education; books, magazines, articles etc. on the value education of teachers. readings showed the result that the level of valuing teaching of national values is higher than those who do not read. There is no difference in the attitudes of the teachers in the variable of whether or not to study value education in courses; It was concluded that the teachers' attitudes towards the teaching of values were more positive than the teachers who did not collaborate. It is possible to say that in the variable of whether national value education is important or not, the attitude of teachers who consider national value education important is more positive than teachers who do not find national value teaching important.