5. sınıf sosyal bilgiler öğretiminde ters yüz öğrenmenin akademik başarı, çalışma sorumluluğu, tutum ve kalıcılığa etkisi
The effect of flipped learning on academic success, study responsibility, attitude and permanence in 5th grade social studies education
  1. Tez No: 926890
  2. Yazar: SONGÜL KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada; 5. Sınıf Sosyal Bilgiler dersinde Ters Yüz Öğrenme ve Millî Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanan mevcut öğrenme yönteminin öğrencilerin akademik başarıları, öğrenme ve çalışma sorumlulukları, Sosyal Bilgiler dersine yönelik tutumları ve öğrenme kalıcılıkları üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma nicel araştırma yöntemleri arasında yer alan yarı deneysel desene uygun olarak yürütülmüştür. Araştırma amaçlarına uygun olarak belirlenen araştırma grupları kontrol ve deney grubu şeklinde random olarak atanmıştır. Kontrol grubunda 20 deney grubunda 19 olmak üzere çalışma 39 öğrenci ile yürütülmştür. Yarı deneysel desenin uygulanması sürecinde deney grubunda yer alan öğrencilere Ters Yüz Öğrenme ile kontrol grubunda yer alan öğrencilere mevcut uygulanan yöntemle dersler işlenmiştir. Araştırma gruplarında yer alan öğrencilerin akademik başarıları, öğrenme ve çalışma sorumlulukları ve Sosyal bilgiler dersine ilişkin tutumlarında oluşabilecek değişimlerin belirlenmesi ve karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada elde edilen tüm bulgular birlikte ele alındığında 5. sınıf sosyal bilgiler dersinde Ters Yüz Öğrenme yönteminin uygulanmasının öğrencilerin akademik başarıları, derse yönelik tutumları, öğrenme ve çalışma sorumlulukları üzerinde etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmaktadır. Ayrıca halihazırda kullanılan mevcut öğrenme yöntemimnin de öğrencilerin akademik başarıları ve tutumları üzerinde etkii olduğu ancak çalışma ve öğrenme sorumlukları üzerinde istatistiksel olarak etkli olmadığı belirlenmiştir. Ters Yüz Öğrenme ve mevcut öğrenme yöntemleri karlaştırıldığında ise Ters Yüz Öğrenme yönteminin öğrencilerin akademik başarı, öğrenme ve çalışma sorumlukları üzerinde daha etkli olduğu belirlenmiştir. Özellikle Covid 19 pandemisi sonrasında gittikçe yaygınlaşan dijital öğretim süreçlerinin olumlu ve olumsuz etkilerinin yapılan çalışmalarla ortaya konulması önem arz etmektedir. Bu sayede öğretim programı tasarımcıları, eğitim yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve eğitimin diğer paydaşları bu süreç hakkında nesnel bilgiye ulaşma imkânı bulmaktadır. Özellikle dijital yerli olarak adlandırılan günümüz öğrencilerinin kalıplaşmış sınıf ortamlarında sıkıldıkları görülmektedir. Çok hızlı bir devinime sahip dijital araçlara alışan bu nesil yavaş ilerleyen süreçlere tepki göstermektedir. Bu noktada dünyadaki birçok devlet dijital platformları diğer birçok aktivitesinin yanı sıra eğitim için de kullanmaya yönelmektedir. Dijital ortamlarda verilen eğitimin başarılı olmasında yapılan çalışmalarla ortaya konulan olumsuz tarafların giderilmesi gerekmektedir. Bu konuda öğretmenlerin yeterliklerinin artırılması büyük önem arz etmektedir. Günümüz öğretmenlerinin büyük bir kısmının dijital göçmen statüsünde olan 2000 öncesi doğumlular olduğu dikkate alındığında yeni yetişen neslin ihtiyaçlarını karşılamakta büyük oranda eksiklikleri olan birçok öğretmenin olduğu kabul edilebilir. Gerek hizmet öncesindeki aday öğretmenlerin eğitim süreçlerinde gerekse hizmet veren öğretmenlerin aldıkları hizmet içi eğitimlerde teknolojiye yönelik eğitimler artırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the effect of Flipped Learning and the current learning method applied by the Ministry of National Education in the 5th Grade Social Studies course on students' academic success, learning and study responsibilities, attitudes towards the Social Studies course and learning permanence. The research was conducted in accordance with the quasi-experimental design among quantitative research methods. The research groups determined in accordance with the research objectives were randomly assigned as control and experimental groups. The study was conducted with 39 students, 20 in the control group and 19 in the experimental group. During the application of the quasi-experimental design, the students in the experimental group were taught the lessons with Flipped Learning and the students in the control group were taught the lessons with the currently applied method. It was aimed to determine and compare the changes that may occur in the academic success, learning and study responsibilities and attitudes of the students in the research groups towards the Social Studies course. When all the findings obtained in this study are considered together, it is concluded that the implementation of the Flipped Learning method in the 5th grade social studies course has an effect on students' academic success, attitudes towards the course, and learning and study responsibilities. In addition, it has been determined that the current learning method currently used has an effect on students' academic success and attitudes, but is not statistically effective on study and learning responsibilities. When Flipped Learning and current learning methods are compared, it has been determined that the Flipped Learning method is more effective on students' academic success, learning and study responsibilities. It is important to reveal the positive and negative effects of digital teaching processes, which have become increasingly widespread especially after the Covid 19 pandemic, through studies. In this way, curriculum designers, education managers, teachers, students and other stakeholders in education have the opportunity to access objective information about this process. It is seen that today's students, especially those called digital natives, are bored in stereotypical classroom environments. This generation, which is accustomed to digital tools with a very fast movement, reacts to slow-moving processes. At this point, many states in the world are turning to using digital platforms for education as well as many other activities. In order for education provided in digital environments to be successful, the negative aspects revealed by the studies should be eliminated. Increasing the competence of teachers is of great importance in this regard. Considering that a large portion of today's teachers are those born before 2000, who have the status of digital immigrants, it can be accepted that there are many teachers who are largely deficient in meeting the needs of the new generation. Technology-oriented training should be increased both in the education processes of pre-service candidate teachers and in-service trainings of serving teachers.