Algılanan ebeveyn tutumu ile kişilik arasındaki ilişkide çocukluk dönemi kardeş ilişkisinin düzenleyici rolü
- Tez No: 683891
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESDEREN GAZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tez çalışmasında algılanan ebeveyn tutumu ile kişilik arasındaki ilişkide çocukluk dönemi kardeş ilişkisinin düzenleyici rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmaya, küçük veya büyük yalnızca bir kardeşe sahip 18 yaş üstü 372 (225 kadın, 147 erkek) yetişkin katılmıştır. Araştırma verileri Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği - Çocuk Formu (KAET-Ç), On-Maddeli Kişilik Ölçeği (OMKÖ) ve Kardeş İlişkisi Ölçeği (KİÖ) kullanılarak elde edilmiştir. Yapılan ilişkisel ve düzenleyici analizler sonucunda kardeş kıskançlığı ile aşırı koruyucu anne, reddedici anne ve reddedici baba tutumları arasında pozitif yönde anlamlı; olumlu kardeş ilişkisi ile duygusal sıcaklık ebeveyn tutumu arasında pozitif yönde anlamlı, reddedici anne tutumu ile negatif yönde anlamlı; olumlu kardeş ilişkisi ile dışadönük kişilik arasında pozitif yönde anlamlı; duygusal sıcaklık ebeveyn tutumu ile olumlu kardeş ilişkisi arasında pozitif yönlü anlamlı; reddedici ebeveyn tutumu ile kardeş ilişkisindeki kıskançlık arasında pozitif yönde anlamlı; aşırı koruyucu anne tutumu ile kardeş ilişkisindeki kıskançlık arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Reddedici ebeveyn tutumu ile dışa dönük kişilik arasındaki ilişkide olumlu kardeş ilişkisinin düzenleyici rolünün anlamlı bir etkisi bulunmuştur. Sonuçlar ilgili literatürdeki bilgiler bağlanımda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the moderating role of the childhood sibling relationship in the relationship between perceived parental attitude and personality. A total of 372 (225 female, 147 male) adults over 18 participated in the research; these people have only one sibling, younger or older. The research data were obtained by using the“The Perceived Parental Attitudes Scale for Children (EMBU-C)”,“Ten-Item Personality Inventory (TIPI) and ”Sibling Relationship Scale (SRS)". As a result of the analysis, there was a significant positive relationship between sibling jealousy and overprotective mother, rejecting mother and rejecting father attitudes; positive sibling relationship and emotional warmth parental attitude were positively significant while rejecting mother attitude was negatively significant; positive significant between positive sibling relationship and extroverted personality; emotional warmth is positive significant between parental attitude and positive sibling relationship; positively significant between the rejecting parental attitude and jealousy in the sibling relationship; a positive and significant relationship was found between the overprotective mother attitude and jealousy in the sibling relationship. The moderating role of a positive sibling relationship were found to significantly affect the relationship between rejecting parental attitude and extroverted personality. The results are discussed in the context of the information in the relevant literature.