Banka kredilerinin belirleyicileri: Türkiye'deki ticari bankalarda uygulama
Determinants of bank lending: An applied study in the commercial banks in Turkey
  1. Tez No: 684044
  2. Yazar: ABDULAZIZ ALSAKET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL EKŞİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Finansal sistemin en önemli kurumlarından bankalar, reel sektörün finansman ihtiyacını karşılaması bakımından önemli bir fonksiyon icra etmektedir. Bankaların fonlama kapasitelerini etkileyebilecek ülkeye özgü makro faktörler olduğu kadar firma ve bankalara özgü mikro faktörler de bulunmaktadır. çalışmada, varlık kalitesini ifade etme anlamında, bağımsız değişkenlerin bankaların kredi verme davranışı üzerinde etkili olup olmadığı Türkiye'deki mevduat bankaları üzerinde analiz edilmiştir. 2010-1Q ile 2019-4Q periyodunda mevduat bankalarının verileri (TBB, TÜIK ve TCMB)'inden temin edilmiştir. Çalışma değişkenlerini analiz etmek için çeşitli istatistiksel yöntemler uygulanmıştır. Çalışmada uygulanan istatistiksel analiz yöntemleri Birim Kök Testleri ve Panel Veri Analizi'dir. Sonuçlar, likidite oranının tüm ticari bankalarda kredi verme üzerinde olumlu ve önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Mevduat hacmi oranının özellikle özel ve yabancı bankalarda kredi verme üzerinde olumsuz ve anlamlı bir etkisi olmuştur. Ayrıca enflasyon oranının ve faiz oranının özellikle kamusal ve yabancı bankalarda kredi verme üzerinde önemli bir etkisi olmamıştır.
Özet (Çeviri)
Banks are one of the most important institutes of financial system. Banks execute an important function on real sector to solve its financial needs. There should be countries' macro factors that affect bank funding along with corporations' and banks' micro factors. Consequently, in this study, to express assets quality, we analyze the independent variables have an effect on the lending behavior of banks. on Turkey's deposit banks. Total deposit banks quarterly data gathered from The (TBB, TÜIK and TCMB) of Turkey between the dates of 2010-1Q 2019-4Q. The study relied on a variety of statistical tools to analyze the study variables, therefore the quantitative standard methods were used in the“Panel Data”method ve Unit Root Tests". This study found a significant positive effect of the liquidity ratio on granting loans in all commercial banks, also found a significant negative effect of the ratio of deposits on granting loans, especially in private and foreign banks. The results also showed that the inflation rate and the interest rate had no effect on granting loans, especially in public and foreign banks.