In vitro evaluation of the effects of different periodontal tools and mechanical instrumentation on tooth restoration interface
Periodontal tedavide kullanılan farklı alet ve mekanik sistemlerin protetik restorasyon ve diş birleşimi bölgesinde yarattığı etkilerin in vitro olarak incelenmesi
- Tez No: 684147
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR KURU, YRD. DOÇ. DR. OGÜL LEMAN TUNAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tezin amacı periodontal enstrümantasyonda, tam seramik restorasyonların marjinal bölgesinde bulunan diş, seramik ve rezin siman birleşimi üzerindeki etkilerinin; yüzey pürüzlülüğü ve yüzey özellikleri açısından in vitro bir model üzerinde değerlendirilmesidir. Sığır kesici dişlerinden elde edilen 100 dentin örnek (4x4x9mm), bu örneklere karşılık gelecek şekilde“kayıp mum”tekniğiyle hazırlanıp preslenmiş 100 tam seramik örnek (4x4x9mm) ile dual etkili rezin siman kullanılarak simante edilmiş ve bu şekilde hazırlanan bloklar simantasyon sonrasında cilalanmıştır. Bloklar randomize bir şekilde 5 gruba ayrılmış ve her grup aşağıda belirtilen 5 farklı alet/mekanik sistem ile enstrümante edilmiştir: titanyum nitrit kaplı küret (TiN), ultrasonik cihaz (US), doğrusal salınım yapan cihaz (LOD), supra uç ve ≈65μm cila tozu ile uygulanan“air polishing”ve subgingival uç ve ≈30μm cila tozu ile uygulanan“air polishing”. Örneklerin hazırlığındaki her basamaktan ve periodontal enstrümantasyondan sonra profilometrik analiz gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis was to evaluate the effects of periodontal instrumentation on surface roughness and surface characteristics on an in vitro interface model including a tooth, ceramic and resin cement surface. 100 blocks were obtained by cementing 100 dentin specimens made from bovine incisors (4x4x9mm) to the reciprocating pressed ceramic specimens (4x4x9mm) produced by the lost wax technique by using a dual cure resin cement. Two specimens were cemented to form blocks and polished after cementation. Blocks were randomly divided into 5 groups and instrumented with 5 different tools: titanium nitride coated curette (TiN), ultrasonic scaler (US), the linear oscillating device (LOD), an air polisher with the supra nozzle using ≈65μm powder (AP-S) and a subgingival nozzle using ≈30μm powder (AP-P). At the end of each preparation step and periodontal instrumentation, profilometric analysis was conducted.