Öğretmen algılarına göre okul müdürlerinin duygusal zekâları ile öğretmenlerin öznel iyi oluşları arasındaki ilişki
The relationship between emotional intelligence of school principals and teachers' subjective well-being according to teachers' perceptions
  1. Tez No: 920047
  2. Yazar: MELİKE ADLİM KARASÖĞÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZMUSUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez çalışması, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Şanlıurfa ilinin Eyyübiye, Haliliye ve Karaköprü olmak üzere üç merkez ilçesindeki kamu okullarında görev yapan öğretmenler tarafından algılanan okul müdürlerinin duygusal zekâları ile öğretmenlerin öznel iyi oluşları arasındaki ilişkiyi tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Örneklemi, bu ilçelerdeki ilk ve ortaöğretim kurumlarında görev yapan 375 öğretmen oluşturmaktadır. İlişkisel araştırma modelinin kullanıldığı bu çalışmada, veriler“Okul Müdürlerinin Duygusal Zekâ Becerilerini Kullanma Düzeyi Ölçeği”,“Öğretmen Öznel İyi Oluş Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”aracılığıyla toplanmıştır. Veri analizi SPSS paket programı kullanılarak aritmetik ortalama, standart sapma, minimum, maksimum, basıklık, çarpıklık değerleri hesaplanarak yapılmış, Pearson korelasyon analizi ve basit doğrusal regresyon analizleri uygulanmıştır. Bulgular, hem okul müdürlerinin duygusal zekâ becerilerini kullanma düzeyinin hem de öğretmenlerin öznel iyi oluş seviyesinin öğretmenler tarafından yüksek düzeyde algılandığını göstermiştir. Okul müdürlerine ait duygusal zekâ düzeylerinin görev yaptıkları kademeye göre anlamlı bir farklılık göstermediği ancak görev yaptıkları ilçeye göre gösterdiği tespit edilmiştir. Öğretmenlerin öznel iyi oluş seviyeleri ise cinsiyet, yaş, kıdem ve çalıştıkları ilçeye göre anlamlı bir farklılık gösterirken, sahip oldukları eğitim düzeyi ve çalıştıkları kademeye göre göstermez. Korelasyon analizi, okul müdürlerinin duygusal zekâsı ile öğretmenlerin öznel iyi oluşu arasında orta düzeyde, istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca, okul müdürlerinin sahip olduğu duygusal zekâ ile öğretmen öznel iyi oluşun alt boyutları olan Okul Bağlılığı ve Öğretim Yeterliği arasında da orta düzeyde pozitif yönlü anlamlı ilişkiler olduğu görülmüştür. Son olarak, yapılan basit doğrusal regresyon analizlerine göre, okul müdürlerinin sahip olduğu duygusal zekânın öğretmenlerin okul bağlılığının %31'ini, öğretim yeterliğinin %0.9'unu ve öznel iyi oluşunun %26.4'ünü yordadığı görülmüştür. Araştırma bulguları literatürde mevcut olan çalışmaların bulguları göz önünde bulundurularak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explore the relationship between emotional intelligence of school principals as perceived by teachers in public schools across three central districts of Şanlıurfa province (Eyyübiye, Haliliye and Karaköprü) in the 2023-2024 academic year and subjective well-being of teachers. The sample of the study included 375 teachers working in primary, secondary and high schools in these districts. In this study, the correlational design was applied and data were collected through the“Evaluation Scale of the Administrators' Emotional Intelligence Skills”,“Teacher Subjective Wellbeing Questionaire”and“Personal Information Form”. Data analysis was conducted using the SPSS package program, calculating the arithmetic mean, standard deviation, minimum, maximum, kurtosis, skewness values, with Pearson correlation analysis and simple linear regression analyses applied. The findings showed that both the perceived emotional intelligence of school principals and the subjective well-being of teachers were rated highly by the teachers. The findings indicated that there is no significant difference in the emotional intelligence levels of school principals based on the educational level of the institution they lead; however, a significant difference was observed according to the district in which they are employed. Regarding teachers' subjective well-being, significant differences were found based on gender, age, professional experience, and district of employment, but no significant differences were identified in relation to their educational attainment or the educational level of the institution they work at. The correlation analysis revealed a moderate, statistically significant, and positive relationship between the emotional intelligence of school principals and the subjective well-being of teachers. Moreover, moderate, positive and significant relationships were found between the emotional intelligence of school principals and the teacher subjective well-being sub-dimensions, School Connectedness and Teaching Efficacy. Finally, simple linear regression analyses revealed that emotional intelligence of school principals explains 31% of teachers' school connectedness, 0.9% of their teaching efficacy, and 26.4% of their subjective well-being. The research findings were discussed considering the findings of the studies available in the literature.