Üstün yetenekli öğrencilerin bilimsel sorgulama ile ilgili görüşleri
Gifted students' views on nature of scientific inquiry
- Tez No: 684243
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR SEDA ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Öğrencilerin bilim okuryazarı olarak yetiştirilmesinde ve bilim okuryazarı öğrencilerinin hedeflerine ulaşmasında en önemli bileşenlerden biri bilimsel sorgulamadır. Üstün yetenekli öğrencilerin üstün bilişsel özelliklerle sahip kişiler olduğu, içinde bulunduğumuz toplumun çok az kısmını temsil ettiği ve her sahada toplumu ileriye götüreceği düşünüldüğünde bu öğrencilerin bilimsel bilginin nasıl üretildiğini anlamaları, bilimsel bilginin üretim sürecini gerçekleştirecek temel becerileri ve bilimsel sorgulama ile ilgili temel anlayışları kazanmaları oldukça önem kazanmaktadır. Bu doğrultuda çalışmanın temel amacı, BİLSEM'de öğrenim görmekte olan üstün yetenekli 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin bilimsel sorgulamaya ilişkin görüşlerinin ne düzeyde olduğunu betimsel olarak ortaya çıkararak tespit etmektir. Çalışma Bolu, Düzce ve Sakarya bölgesinde yer alan Bilim ve Sanat Merkezlerinde öğrenim gören 97 ortaokul öğrencisi ile yapılmıştır. Belirlenen amaç doğrultusunda Lederman ve diğ. (2014) tarafından geliştirilen Bilimsel Sorgulamaya İlişkin Görüşler Anketi (VASI) Google Docs-Form üzerinden online hale getirilerek katılımcılara uygulanmıştır. Öğrencilerin ankete verdikleri cevaplar istatiksel analiz yöntemi ile analiz edilerek öğrencilerin bilimsel sorgulama hakkındaki görüşleri tespit edilmiştir. Çalışmanın sonuçları üstün yetenekli öğrencilerin bilimsel sorgulamaya ilişkin görüşlerinin çoğunlukla yetersiz düzeyde olduğunu göstermiştir. Çalışmanın sonuçları derinlemesine incelendiğinde ise üstün yetenekli öğrencilerin büyük çoğunluğunun bilimsel sorgulamanın 1., 2., 3., ve 8. boyutlarında yetersiz; 4., 5., ve 6. boyutlarında bilinçli; 1. ve 7. boyutları içinse kısmen bilinçli görüşlere sahip oldukları ortaya çıkmıştır. Ayrıca cinsiyet ve sınıf seviyeleri arasında çok büyük farklılıkların olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular, boyutlarda gözlemlenen yüksek oranlar doğrultusunda literatürdeki çalışmaların sonuçları ile birlikte yorumlanarak tartışılmış ve konu ile ilgili öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the most important components in educating students as science literate and achieving the goals of science literate students is scientific inquiry. Gifted students with the cognitive features of individuals with superior portion represents the very least that the society we live in and the society in each field that will lead to considering the future of these students to realize how scientific knowledge is produced, scientific knowledge and the basic skills to carry out the production process of scientific inquiry is quite important to acquire a basic understanding of. The main purpose of working in this direction is the gifted 6, 7 and 8 who are studying in BİLSEM. It is to determine the level at which the students' views on scientific inquiry are descriptive. The study was conducted with 97 secondary school students studying in Science and art centers located in Bolu, Düzce and Sakarya region. In accordance with the designated purpose Lederman et al. The opinions survey (VASI) on scientific inquiry developed by (2014) was made online via Google Docs-Form and applied to participants. The answers given by the students to the survey were analyzed by statistical analysis method and the students' opinions about scientific inquiry were determined. The results of the study showed that the views of gifted students on scientific inquiry were mostly inadequate. 1 of the scientific inquiry of the vast majority of gifted students, while the results of the study are examined in depth., 2., 3., and 8. insufficient in size; 4., 5., and 6. conscious in its dimensions; 1. and 7. it has been revealed that they have partially conscious views for their size. It was also concluded that there were not very large differences between gender and class levels. The findings were interpreted together with the results of the studies in the literature in line with the high rates observed in the dimensions and discussed and suggestions were presented on the subject.