Petrol fiyat endeksi ile gayri safi yurtiçi hâsıla arasındaki ilişkinin belirlenmesi: Saklı eşbütünleşme analizi
Determination the relationship between oil price index and gross domestic product: Hidden cointegration analysis
- Tez No: 684336
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KENAN TERZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Enerji kavramı, ülkelerin ekonomik ve sosyal kalkınmasında büyük öneme sahiptir. Sanayi devrimi sonrasında artarak devam eden enerji ihtiyacının karşılanmasında kıt olmayan ve doğaya daha az zarar veren yenilenebilir enerji kaynakları yerine fosil kaynak niteliğine sahip yenilenemeyen enerji kaynaklarının kullanılması sonucunda çevreye zararlı salınımlarda bulunulmaktadır. Türkiye'nin enerji ihtiyacı göz önüne alındığında, ekonomik büyümeden daha hızlı şekilde artan enerji tüketimine karşılık sınırlı rezerv miktarına sahip olunması petrolle bağımlılığı ortaya çıkarmaktadır. Petrolde dışa bağımlı yapıya sahip olan ülkeler ele alındığında, petrol fiyatlarında meydana gelen artış, maliyet artışını ortaya çıkararak makroekonomik yapıya ilişkin göstergeler üzerinde belirsizliklere ve olumsuz etkilere sebep olabilmektedir. Tez kapsamında, petrol fiyat endeksi ve garyi safi yurtiçi hâsıla arasındaki uzun dönem ilişkinin varlığın tespitinde eşbütünleşme yaklaşımı kullanılmakta ve negatif-pozitif bileşenlere ayrıştırılan seriler arasındaki saklı ilişki yapılarına yoğunlaşılarak petrol fiyat endeksi ile gayri safi yurt içi hâsıla arasındaki uzun dönem ilişkinin asimetrik yapıda olduğu ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
Energy has a great importance in the economic and social development of countries. In order to meet the increasing energy need after the industrial revolution, harmful emissions are made to the environment in the use of non-renewable energy sources with fossil resource quality instead of renewable energy sources that are not scarce and cause less harm to nature. Considering Turkey's energy needs, the limited amount of reserves in spite of the energy consumption increasing faster than the economic growth reveals the dependence on oil. Considering the countries that have a foreign-dependent structure in oil, the increase in oil prices can lead to an increase in costs and cause uncertainties and negative effects on the indicators related to the macroeconomic structure. In the scope of the thesis, in determining the existence of the long-term relationship between the series, starting from the concept of cointegration, it focuses on the hidden relationship structures between the series that are decomposed into negative and positive components, and it is revealed that the longterm relationship between the oil price index and the gross domestic product is in an asymmetrical structure.