Kalsiyum silikat esaslı materyallerin biyoaktivitelerinin karşılaştırılması
Comparison of bioactivities of calcium silicate based materials
- Tez No: 684335
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN SEYMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada kalsiyum silikat esaslı materyallerden ProRoot MTA, NeoMTA Plus ve RetroMTA'nın biyoaktivitelerinin, ağır metal içeriklerinin ve pH değerlerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Biyoaktivite testleri için 10x2 mm ölçülerinde diskler oluşturulmuştur. Materyaller ilk sertleşme sonrası ve PBS içerisinde 1, 7 ve 24 gün bekletildikten sonra SEM-EDS ve FTIR ile incelenmiştir. SEM-EDS ile elde edilen atomik verilerden Ca/P oranı, FTIR ile elde edilen verilerden CO3/PO4 oranı hesaplanmıştır. pH incelemelerinde materyaller deiyonize distile su içerisine yerleştirilmiş ve 3 saat, 1, 7 ve 28 gün sonunda pH ölçümleri yapılmıştır. Ağır metal analizinde, materyallerin içeriğindeki As, Pb, Cr ve Ni elementleri ICP-MS cihazı ile tespit edilmiştir. Elde edilen veriler IBM SPSS V23 ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the bioactivity, heavy metal contents and pH values of ProRoot MTA, NeoMTA Plus and RetroMTA, which are calcium silicate-based materials. 10x2 mm discs were prepared for bioactivity tests. The materials were examined by SEM-EDX and FTIR after initial setting time and 1, 7 and 28 days after soaking in PBS. The Ca/P ratio was calculated from the atomic data obtained by SEM-EDX, and CO3/PO4 ratio from FTIR data. In pH examinations, the materials were incubated in deionized distilled water and pH measurements were made at 3 hours, 1, 7 and 28 days. In heavy metal analysis, As, Pb, Cr and Ni elements in the materials were determined by ICP-MS device. Obtained data were analyzed with IBM SPSS V23.