Pyotr Ilyich Tchaikovsky'nin Romeo ve Juliet Fantezi Üvertürü'nün müzikal analizi ve şeflik teknikleri bakımından incelenmesi
- Tez No: 684342
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSİM DOLGUN ILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, Pyotr Ilyich Tchaikovsky'nin Romeo ve Juliet Fantezi Üvertürü adlı eseri müzikal ve şeflik teknikleri bakımından ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmanın Birinci Bölüm'ü olan“Pyotr Ilyich Tchaikovsky'nin Müzik Stiline Genel Bakış”adlı bölümde önce bestecinin müzikal kişiliği ele alınmış, ardından eser hakkında bilgiler verilmiştir.“Pyotr Ilyich Tchaikovsky'nin Romeo ve Juliet Fantezi Üvertürü'nün Müzikal Analizi”adlı İkinci Bölüm'de eserin form analizi ile Giriş, Sergi, Gelişme, Yeniden Sergi ve Coda yapıları tespit edilmiş ve bu yapılar üzerinden eserin müzikal değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışmanın Üçüncü Bölüm'ü olan“Pyotr Ilyich Tchaikovsky'nin Romeo ve Juliet Fantezi Üvertürü'nün Şeflik Teknikleri Bakımından Değerlendirilmesi”adlı bölümde ise formal ve müzikal analizden hareketle eser şeflik teknikleri bakımından incelenmiş, elde edilen bulgular dâhilinde“Sonuç”bölümünde eserin orkestra şeflerince yorumlanmasına katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Anahtar Kelimeler Orkestra Şefliği, Müzikal Analiz, P. I. Tchaikovsky, Romeo ve Juliet, Jest
Özet (Çeviri)
In this study, Pyotr Ilyich Tchaikovsky's Romeo and Juliet Fantasy Overture is analyzed in detail in terms of musical and conducting. In the first part of the study,“Overview of Pyotr Ilyich Tchaikovsky's Music Style”, first musical personality of the composer was discussed, and then information about this musical piece was given. In the second part, titled“The Musical Analysis of Pyotr Ilyich Tchaikovsky's Romeo and Juliet Fantasy Overture”, the form analysis of the work and the Introduction, Exhibition, Development, Recapitulation and Coda structures were determined and the musical evaluation of the work was made through these structures. In the third part of the study,“The Evaluation of Pyotr Ilyich Tchaikovsky's Romeo and Juliet Fantasy Overture in Terms of Conducting Techniques”, the work was examined in terms of conducting, based on formal and musical analysis. Within the scope of the findings, it is aimed to contribute to the interpretation of the work by the conductors in the“Conclusion”section. Keywords Conducting, Musical Analysis, P.İ.Tchaikovsky, Romeo and Juliet, Gesture