Human resource practices in yacht harbors and marinas in Turkey
Türkiye'deki yat limanı ve marinalarda insan kaynakları uygulamaları
- Tez No: 684514
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAMER KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Türkiye, sınırlarının büyük çoğunluğu denizlerle çevrili olan dünya üzerindeki nadir ülkelerden biridir. Ancak, ülkemizin bu coğrafik özelliğinin ekonomiye olan katkısının, dünyadaki diğer örneklerine kıyasla, yeterli seviyede olmadığı görülmektedir. Buna rağmen, Türkiye'de deniz turizminden elde edilen gelirin büyük bir çoğunluğunu yat limanı ve marina işletmeciliğinden sağlanan gelirler oluşturmaktadır. Toplam turizm gelirleri içerisinde de deniz turizminin payı son yıllarda giderek yükselmektedir. Türkiye'de yat limanı ve marina işletmeciliğine olan ilgi ve bu alanda yapılan yatırımlar son yıllarda fark edilir şekilde artmıştır. 50 yıl öncesine kadar kıyılarındaki yatların konaklama ve yanaşma ihtiyaçlarını tam olarak karşılayabilecek gerçek anlamda bir yat limanı bulunmayan Türkiye'de, günümüze gelindiğinde çoğu uluslararası standartları karşılayabilecek standartlarda 80'in üzerinde yat limanı ve marina olduğu görülmektedir. Nicelik ve nitelik olarak hızla gelişen yat limanı ve marina işletmeciliğinin her yönü ile incelenmesi ve bu bağlamda yapılacak iyileştirme ve geliştirmelerle Türkiye ekonomisine turizm alanında yüksek katkı sağlayan bir sektör haline gelebilmesi mümkündür. Bu noktadan hareketle; yat limanı ve marina işletmeciliğinin ileri seviyelere taşınabilmesi için söz konusu tesislerde hizmet vermekte olan personelin nitelik ve yetkinlik açısından doğru yönde geliştirilmesinin önemli olduğu görülmektedir. Bu araştırma ile, güncel İnsan Kaynakları Yönetimi (İKY) teknikleri ile özellikle İnsan Kaynağı Planlamasına (İKP) yönelik yöntemlerin yat limanı ve marina işletmelerinde nasıl uygulandığı ve nasıl geliştirilebileceği incelenecektir. İKY açısından problem sahaları ve problemlerin çözümüne yönelik sorular belirlenerek Kültür ve Turizm Bakanlığından onaylı olarak faaliyet gösteren yat limanı ve marina işletmeleri üzerinde yarı yapılandırılmış görüşme tekniği uygulanmıştır. Elde edilen bulgular ışığında İKY açısından yapılacak değerlendirmeler ile Türkiye'deki yat limanı ve marina işletmelerinin geliştirilmesine katkı sağlanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey is a rare country in the world, with its borders mostly being surrounded by seas. However, it seems that the contribution of such a geographical feature of Turkey to the economy is insufficient when compared with other examples in the world. On the other hand, the majority of the income from marine tourism in Turkey consists of revenues from yacht harbors and marina business. Likewise, the share of marine tourism in total tourism revenues has been increasing rapidly in recent years. The interest in the yacht harbor and marina business and the investment in this area have increased significantly in recent years. Until 50 years ago, there was no marina in Turkey that could properly meet the accommodation and berthing needs of yachts on its shores, now it is seen that there are more than 80 marinas and yacht mooring facilities, most of which comply with international standards. It is possible to consider that yacht harbor and marina management, which is developing rapidly both in terms of quantity and quality, can become a sector that makes a high contribution to the Turkish economy in the field of tourism, thanks to the improvements and developments to be made by examining all aspects. Accordingly, it is argued that the personnel employed at these facilities should be improved in the right direction in terms of quality and competence in order to carry the yacht harbor and marina management to higher levels. This research will examine how the current Human Resource Management (HRM) practices and especially Human Resource Planning (HRP) methods can be applied and developed in yacht harbor and marina businesses. The problem areas in terms of HRM and answers for the solution of such problems will be identified and applied to the yacht harbor and marina businesses, which operate according to the certification of the Ministry of Culture and Tourism, through the semi-structured interview technique. It is aimed to contribute to the development of yacht harbor and marina businesses in Turkey through the assessments to be made regarding the HRM in light of the findings.