Hizmet sektöründe süreç iyileştirme çalışmaları: Sağlıklı yaşam merkezi örneği
Process improvement in service system: Healthy life center example
- Tez No: 684541
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKUT DÜZAKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Hızlı değişen Global dünyada rekabet, kullandığımız en popüler kelimelerden biridir. Rekabet sebebiyle tüm işletmeler, kendi süreçlerini müşterilerinin yeni taleplerine cevap vermek üzere iyileştirmelilerdir. Aksi takdirde işletmeler finansal çöküşün kaçınılmaz olduğunun farkındadırlar. Çalışmada ilk olarak kısa zamanda işletme dışı ve işletme içi daha fazla bilgi alınabilecek temel analiz metotları tercih edilmiştir. Porter 5 güç modeli dış çevreyi analiz için kullanılan ilk metottur. Porter 5 güç modelinin sonuçlarını destekleyen Pest analizi yardımıyla, dış çevre politik, ekonomik, sosyokültürel ve teknolojik açıdan incelenmiştir. Porter 5 güç modeli ve Pest analizi sonuçları SWOT analizi üzerinde değerlendirilmiştir. SWOT analizi sonuçları dikkate alınarak, işletmede karşılaşılan problemler Neden- Etki diyagramı üzerinde toplanmıştır. Analiz sonuçlarına bağlı olarak, web tasarımı ve veri tabanı tasarımının işletme ihtiyaçlarına uygun olduğuna karar verilmiştir. Çalışmada iyileştirme öncesi ve sonrası olarak iki ayrı sistem diyagramı mevcuttur. Web tasarımı ve veri tabanı tasarımı uygulama sonrası performans tabloları üzerinde yorumlanmıştır. Çalışmanın son bölümünde işletmeye, Neden-Etki diyagramı üzerinde önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In rapidly globalizing world, competition is one of the most popular word we have used. Due to competition, all companies should improve their process for better to respond their customer new, fresh request. Otherwise, companies are aware of financial collapse is not inevitable. In this study first of all, basic analyzing methods are preferred to learn more knowledge in a short time about outside or inside of company. Porter 5 force model is the first method to analyze external environment. By the help of Pest analysis which supports Porter 5 force model's output, external environment have investigated political, economical, sociocultural and technological sides. Results of Pest analysis and Porter 5 force model have evaluated on SWOT analysis. Taking account of SWOT analysis results, problems, which come across in company, have collected on Cause Effect diagram. Depends on all these analyses' results, web design and database design have chosen as mostly proper for company's needs. In this study, two different system diagram are available as before and after improvement. Web design and database design performance has interpreted on performance chart after implementation. The last part of this study, to have given suggestions to company on Cause Effect diagram