West nile virus modelinincaputo-fabrizio kesirli türeviıle analizi
Analysis of west nile virus model withcaputo-fabrizio fractional derivative
  1. Tez No: 684585
  2. Yazar: HİLAL POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ALİ DOKUYUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez de Sivrisinek-Kus-insan zoonotik döngü içersinde West Nile Virus Modelinin Caputo-Fabrizio Kesirli Türevine genişletilerek bir model elde edilecektir. Sivrisinek nüfus ile konakçılar (insanlar ve Kuşlar ) dinamik sistem teknikleri kullanılarak analiz edilecek ve model için sabit nokta teoremi yardımıyla varlık çözümü yapılacaktır. Picard-Lindelöf dönüsümü kullanılarak hangi sartlar altında tek çözümlerinin oldugu incelenecektir. Son olarak sayısal çözümler yapılacak ve simülasyonlarla gösterilip elde edilen simülasyonlar karşılaştırılarak sonuçlar yazılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a model will be obtained by extending the West Nile Virus Model to the Caputo-Fabrizio Fractional Derivative within the Mosquito-Bird-Human zoonotic cycle. The mosquito population and hosts (People and Birds) will be analyzed using dynamic sys- tem techniques and an asset solution will be made for the model with the help of the fixed point theorem. Using the Picard-Lindelöf transformation, it will be examined under what conditions they have one solution. Finally, numerical solutions will be made and simulations will be shown by comparing the simulations obtained by simulations.