Tokat ili bağ alanlarında grapevine pinot gris virus, grapevine a virus ve strawberry latent rıngspot vırus etmenlerinin varlığının moleküler olarak belirlenmesi
Molecular determination of the existence of grapevine pinot gris virus, grapevine a virus and strawberry latent ringspot virus in vineyard areas of Tokat province
- Tez No: 684591
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE TOPKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
2019 yılında Tokat ilinde yapılan bu çalışmada, bağcılığın yoğun olarak yapıldığı Merkez, Erbaa, Niksar, Pazar ve Zile ilçelerindeki bazı bağ alanlarından asmaların virüs belirtisi gösteren genç yapraklarından ve bir yaşlı sürgünlerinden örnekler toplanmıştır. Toplanan 189 adet asma örneği Grapevine pinot gris virus (GPGV), Grapevine A virus (GVA), Strawberry latent ringspot (SLRSV) virüslerinin varlığını tespit etmek amacıyla, virüslere spesifik primerler kullanılarak moleküler bir yöntem olan RT-PCR testine tabi tutulmuştur. Test edilen 189 adet örneğin 2 (%1.05) tanesinde birden fazla virüse rastlanmıştır. Toplam 189 bitki örneğinin 80'i GVA (%42.32), 3'ü GPGV (%1.58) tespit edilmiş ve SLRSV ise (%0) saptanmamıştır. Tokat Merkez ve ilçelerinden toplanan bitki örneklerinde en yaygın görülen virüsün GVA olduğu saptanmıştır. En az saptanan virüsler ise GPGV ve SLRSV olarak tespit edilmiştir. GVA enfekteli izolatların çift yönlü sekans analizleri yapılmış ve MEGA10 bilgisayar programında hizalanmış ve gen bankasına kayıtlı izolatlarla karşılaştırması yapılarak filogenetik ağaç oluşturulmuştur. Filogenetik analiz çalışmalarına göre, GVA gen bankasında kayıtlı farklı izolatlarla ve kendi içinde de farklı dallanmalar göstermiştir. GVA ile enfekteli izolatlar kayıtlı diğer izolatlarla %92-94 oranlarında benzerlik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which was carried out in Tokat in 2021, samples were collected from young leaves and one-year-old shoots of vines showing virus symptoms from some vineyard areas in Merkez, Erbaa, Niksar, Pazar and Zile districts where viticulture is intense. Collected 189 grapevine samples were subjected to RT-PCR test, which is a molecular method using virus-specific primers, in order to detect the presence of Grapevine pinot gris virüs (GPGV), Grapevine A virus (GVA), Strawberry latent ringspot virus (SLRSV). More than one virus was found in 2 (1.05%) of 189 tested samples. Out of a total of 189 plant samples, 80 (42.32%) of GVA, 3 (1.58%) of GPGV were detected and SLRSV (0%) was not detected. It was determined that the most common virus in the plant samples collected from Tokat Center and its districts was GVA. The least detected viruses were GPGV and SLRSV. Bidirectional analyzes of GVA sequenced isolates were performed and similar phylogenetic tree samples with MEGA10 different aligned and gene local isolates. According to phylogenetic analysis studies, GVA showed different branching within and with different isolates registered in the gene bank. GVA-infected isolates showed similarity with other registered isolates at rates of 92-94%.