Tokat ili bağ alanlarında arabis mosaic virus, grapevine fleck virus ve grapevine syrah virus-1 etmenlerinin varlığının moleküler olarak belirlenmesi
Molecular identification of arabis mosaic virus, grapevine fleck virus and grapevine syrah virus-1 in grapevine fields in tokat province
- Tez No: 684593
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE TOPKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Tokat ilinde yürütülen bu çalışma ile bağ yetiştiriciliğinin yoğun olarak yapıldığı Merkez, Erbaa, Niksar ve Pazar ilçelerinde kalite ve verim kaybına neden olan bazı viral etmenlerin varlığı araştırılmıştır. Tokat Merkez ve ilçelerindeki bağ alanlarından toplanan 196 asma örneği, Grapevine fleck virus (GFkV), Grapevine Syrah virus-1 (GSyV-1) ve Arabis mosaic virus (ArMV) etmenlerinin varlığını tespit etmek amacıyla, virüslere spesifik primerler kullanılarak moleküler bir yöntem olan Reverse Transkriptase Polymerase Chain Reaction (RT-PCR) testine tabi tutulmuştur. Yapılan RT-PCR analizleri sonucunda ArMV (429 bp), GFkV (714 bp) ve GSyV-1 (611 bp) için beklenen düzeyde DNA amplifikasyonları gözlenmiştir. RT -PCR sonucunda, sırası ile 18 adet ArMV (%9.2), 13 adet GSyV-1 (%6.6), 1 adet GFkV (%0.5) etmenleri tespit edilmiştir. ArMV etmenine sıklıkla Erbaa ilçesinde, GSyV-1 etmene daha çok Pazar ilçesinde, GFkV etmenine ise yalnızca Tokat Merkez ilçesinde rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With this study carried out in the province of Tokat, the presence of some viral factors causing yield loss was investigated in Merkez, Erbaa, Niksar and Pazar districts where vineyard cultivation is intense. Collected 196 grapevine samples were subjected to RT-PCR, a molecular method, using virus-specific primers to detect the presence of Grapevine fleck virus (GFkV), Grapevine Syrah virus-1 (GSyV-1) and Arabis mosaic virus (ArMV). As a result of testing the grapevine samples taken from Tokat province by RT-PCR method, expected levels of DNA amplifications were observed for ArMV (429 bp), GFkV (714 bp), GSyV-1 (611bp). As a result of RT-PCR analyses, 18 samples ArMV (9.2%), 13 samples GSyV-1 (6.6%), 1 samples GFkV (0.5%) were determined respectively. ArMV was mostly found in Erbaa district, GSyV-1 was mostly found in Pazar district, and GFkV was found only in central district of Tokat province.