Yüzme antrenörlerinin liderlik davranışlarının incelenmesi (İstanbul ili örneği)
Examining the leadership behavior of swimming coaches case of Istanbul
  1. Tez No: 684602
  2. Yazar: ERDAL BİTİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDIN PEKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmanın amacı yüzme antrenörlerinin sporda liderlik davranışlarının bazı seçilmiş değişkenlere göre değerlendirilmesidir. Bu doğrultuda araştırma; nicel araştırma, genel tarama modellerinden nedensel karşılaştırma modeli uygulanarak yapıldı. Araştırmanın evrenini İstanbul ilinde aktif olarak çalışan yüzme antrenörleri, örneklemini ise basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile belirlenen (n=92) gönüllü katılımcı oluşturdu. Veri toplama aracı olarak katılımcılara kişisel bilgi formu ve sporda liderlik ölçeği uygulandı. Elde edilen veriler IBM SPSS24.0 paket programına girilmiş ve analizler bu program aracılığı ile yapılmıştır. İstatistiki işlem olarak araştırma amacı doğrultusunda oluşturulan hipotezleri test etmek için Mann Whitney U ve Kruskal Wallis-H Testi analizleri uygulandı. Sonuç olarak yüzme antrenörlerinin sporda liderlik davranışı genel skorunun ve alt boyutlarının ortalama üzeri bir seviyede olduğu tespit edilmiştir. Yüzme antrenörlerinin, yaş medeni durum, eğitim durumu, mesleki tecrübe ve şuan ki kurumda çalışma süresi değişkenleri ile sporda liderlik davranışları arasında farklılık olduğu, cinsiyet değişkeni ile ise farklılık olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to evaluate the leadership behaviors of swimming trainers in sports according to some selected variables. Research in this direction; Quantitative research was conducted by applying the causal comparison model, one of the general scanning models. The population of the study consisted of swimming trainers working actively in the city of Istanbul, and the sample of volunteer participants determined by simple random sampling method (n = 92). A personal information form and a sports leadership scale were applied to the participants as data collection tools. The obtained data was entered into the IBM SPSS24.0package program and analyzes were made through this program. As a statistical procedure, Mann Whitney U and Kruskal Wallis-H Test analyzes were applied to test the hypotheses created in line with the research purpose As a result, it was determined that swimming coaches' general score and sub-dimensions of leadership behavior in sports are above average